Katka Knechtová: Skladba Muoj Bože bola výzva

Speváčka Katka Knechtová (1981) svoju hudobnú dráhu začala ako pätnásťročná – so skupinou IMT Smile. V roku 1997 založila vlastnú kapelu PEHA. Na svojom konte má albumy, ako napr. Niečo sa chystá, Experiment, Deň medzi nedeľou a pondelkom, či retrospektívny album Best of. Pred piatimi rokmi sa dala na sólovú dráhu – jej prvý sólový album bol Zodiak. O dva roky neskôr nadviazala spoluprácu s Christianom Eignerom, a v roku 2012 vydala druhý sólový album Tajomstvá, s anglickou mutáciou Love and Regret. Oslovili sme ju pred jesenným turné s českým spevákom Davidom Kollerom.

 

Vo filme Bathory rezonuje vaša skladba Muoj Bože. Je staroslovienčina ťažká?

Myslím si, že je ťažká. Text k Muoj Bože nie je úplne v „ortodoxnej“ staroslovienčine, pretože to bolo veľmi ťažké na pochopenie, takže bola upravená pánom Jiráskom do jednoduchšej verzie. Keď mi poslali pôvodnú verziu, ku ktorej som následne skladala hudbu, potrebovala som celý jeden deň, kým som pochopila, vstrebala myšlienku… Bola to výzva (úsmev).

Premeny a vy. Rada si prechádzate zmenami v obliekaní, vo vizáži, v žánroch?

Ja som človek, ktorý má zmenu rád. Ako tvorivý človek cítim potrebu, mať rôzne možnosti… Skúšať nové veci, posúvať sa ďalej. A s tým všetko súvisí…

Máte za sebou autohaváriu. Čo sa s vami vtedy udialo? Ste druhýkrát narodená?

Mala som veľké šťastie. Prevrátili sme sa v zime do priekopy, a strechu prebodla tyč dopravnej značky… Mala som ju asi 20 cm od hlavy… Visela som na páse, a len sa smiala… Nič sa mi nestalo… Ale bola som v šoku. Stalo sa to veľmi rýchlo, mozog to ani nestihol spracovať. Až potom mi to celé došlo…

Benefičné podujatia a vaše vystúpenia. Koho z pacientov ste doteraz podporili?

Chodievam hrať a podporovať rôzne benefície v rámci Slovenska. Vždy som to robila, a vždy budem. Najväčší preplesk bola návšteva detskej onkológie v Banskej Bystrici a Košiciach… Spamätávala som sa z toho ešte 2 dni…

Pocit únavy, prázdna… Pocity, že ste všade, a žiadaní. Zažili ste ich, posunuli vás?

Ono je to zvláštne, ako to v živote funguje – naozaj nič nie je zadarmo. Keď sa napríklad moja pieseň Spomaľ stala hitom, tu, aj v Čechách, mala som problém ísť na nákup… Bolo to šialené obdobie, a pre mňa ľudsky veľmi ťažké… Pracovných ponúk bolo veľmi veľa, skoro vôbec som nebola doma. No a práve v tomto období, ktoré ľudia vnímali ako veľkú slávu, som si siahla na svoje dno. Nemala som žiadnu energiu, neskladala som žiadne piesne, rozpadol sa mi osobný život, a piesne, ktoré potom za nejaký čas vznikli, nikto nechcel… Všetci chceli počúvať len Spomaľ a Muoj Bože (úsmev).

V rádiu, v telke počuť vaše staršie pesničky. Sú silné, stále v kurze. Teší vás to?

Mám z toho obrovskú radosť, a veľmi si to vážim. A zároveň je úžasné, že stále existujú ľudia, ktorí chcú počúvať slovenské pesničky. A ja ich budem skladať ďalej…

 

Teraz k piesni Za tebou. Veríte v predurčené vzťahy, ktorými si máme prejsť?

Rozhodne verím teórii, ktorá vraví, že priťahujeme ľudí podľa toho, čo sami vyžarujeme. A keď potrebujeme lekciu, tak ju dostaneme. Učíme sa, posúvame ďalej, ale vždy musíme vstať a ísť ďalej. Život proste nie je symetrický.

Akustické koncerty v kluboch na Slovensku. Popíšete ich energiu?

Môžem povedať len jednu vec: bola to séria najkrajších a najemotívnejších koncertov, aké som zažila. Mali úžasnú atmosféru.

Hudobne ste sa presadili aj v Čechách. Otvárajú sa vám dvere do ďalších krajín?

Túto možnosť som úplne nezavrhla, ale nie je to môj cieľ. Cítim sa byť slovenskou speváčkou, a myslím si, že tam, vonku, by nikto nerozumel mne, a ja zase tým ľuďom. Takže to nechám voľne plynúť….

Zdravý životný štýl a pohyb. Stíhate plávanie, prechádzky, cvičenie?

Šport – ako forma relaxu – sa stal mojou súčasťou. Veľa cestujem, a tak pohyb potrebujem. Mávam bolesti chrbta, takže aj plávam.

Boli ste predskokanom Depeche Mode v Bratislave. Podelíte sa o dojmy?

Bol to zážitok. A bola som rada, že som sa ešte po koncerte mohla po čase stretnúť so svojím producentom Christianom Eignerom, bubeníkom Depeche Mode (produkoval album Tajomstvá), a dať si s ním pivko (úsmev).

Chystáte sa ako hosť na turné Davida Kollera. Ste spriaznení, rozumiete si?

Stretli sme sa na koncertoch, pozná moju hudbu, preto ma pozval. Osobnejšie sa ale nepoznáme. Takže – uvidíme počas turné (úsmev).

Štúdiové nahrávky. Na čom práve pracujete, a čím v tomto období žijete?

Prácou, prácou, prácou… Skladám nové piesne, budem patrónkou novej nadácie – je toho veľa… Najbližšie turné s Davidom Kollerom…

 

Fotografie: online archív Katky Knechtovej

Pridaj komentár