Bojovníci za zdravie: Katka sa raz prejde na vlastných nohách

(Zdroj foto: Dôvera)

Predčasne narodené dievčatko sa na svet vypýtalo už v 24 týždni.

S váhou iba 600 gramov sa Katka „pobila“ so životom. V tomto roku oslávi svoje 9 narodeniny.

Tým sa však Katkin boj nekončí. Dievčatko má totiž jasný cieľ – postaviť sa na vlastné nohy.

Ako 3-mesačná mala iba 2,3 kg

Krátko po narodení dostala Katka krvácanie do mozgu, čo spôsobilo detskú mozgovú obrnu. Nedonosené bábätko lekári ihneď umiestnili do inkubátora. Rodičia si Katku prvýkrát priniesli domov až ako 3-mesačnú, s váhou len 2,3 kg.

„Každý sa ju bál chytiť na ruky, taká bola drobučká,“ spomína na chvíle návratu z nemocnice mama Ľubica.

Komplikácie sa nabaľovali

Postupom času sa pridružila epilepsia. Neskôr Katka začala pociťovať ťažkosti s bedrovým kĺbom, čo si vynútilo operáciu šliach. Nastali komplikácie aj so zrakom, a preto Katka podstúpila už v prvom roku života 4 laserové operácie. Aj napriek zákrokom sa silným dioptriám nevyhla.

Katka bojovnici zdravie Dôvera 2
Zdroj foto: Dôvera

Katka túži po samostatnosti

Zdravotný stav Katky si vyžaduje neustálu asistenciu rodiny.

„Samostatne nechodí, sedí len s pomocou. Sama sa nevie napiť ani najesť,“ rozpráva Ľubica, ktorá začala dcéru socializovať. „Katarínka navštevuje Domov sociálnych služieb, na 8 hodín denne, kde je zabezpečená aj čiastočná školská dochádzka. Je žiačkou tretieho ročníka a má dve vyučovacie hodiny denne. Veľmi sa osamostatnila tým, že sa zaradila do kolektívu,“ teší sa mamina.

Cvičia aj komunikáciu

Usilovné dievčatko cvičí podľa metódy bobath, ktorá jej prospieva. Pustila sa už aj do učenia prvých slov.

„Dochádzame do ambulancie klinického logopéda, kde sa snažíme zlepšovať komunikáciu a spôsob dorozumievania sa,“ vysvetľuje mladá mamina. Katka totiž komunikuje hlavne neverbálne, a iba telom prejaví nespokojnosť, súhlas či nesúhlas.

„Učíme sa jednoduché znakovanie, napríklad ak niečo chce, naznačí DAJ,“ opisuje formu dohovoru mamina. Malá Katka popritom využije každú voľnú chvíľu na cvičenierehabilitáciu.

To si však vyžaduje peniaze navyše, ktoré sa rodine hľadali ťažko. Preto sa prihlásili do Bojovníkov za zdravie, a so svojou žiadosťou uspeli. Katka sa tak o krôčik priblížila svojmu cieľu – postaviť sa raz na vlastné nohy.

Katka grant bojovníci za zdravie Dôvera 3
Zdroj foto: Dôvera

Získajte grant aj vy!

Poistenci Dôvery, zbystrite pozornosť! Ak máte vy, vaše dieťa, rodič či priateľ zdravotný problém, no liečbu nie je možné zo zákona hradiť z verejného zdravotného poistenia, je tu riešenie, ktoré využila aj Katka. Grantový program Bojovníci za zdravie pomohol už takmer 400 žiadateľom.

Stačí vyplniť elektronickú prihlášku na stránke www.bojovnicizazdravie.sk v čase od 2. apríla do 4. mája 2017 a môžete získať peniaze na zaplatenie zákroku, špeciálnej liečby, rehabilitácie alebo zdravotnej pomôcky.

Musíte splniť len 2 podmienky:

  • osoba, na ktorej liečbu budú financie použité, musí byť poistencom Dôvery,
  • liečba alebo pomôcka nie je vôbec, alebo je len čiastočne hradená z verejného zdravotného poistenia.

Koľkým ľuďom už pomohla Dôvera?

Projekt Bojovníci za zdravie, ktorý spustila Dôvera, pomohol už takmer 400 deťom a dospelým celkovou sumou približne 450 000 eur. Jednou z podporených bojovníčok bola aj Katka, ktorá vďaka Bojovníkom za­ zdravie získala financie na­ opakovanú rehabilitačnú liečbu vo výške 1 000 eur.

Pridaj komentár