HLAS PACIENTA: SLOVENSKÝ PACIENT v kampani HORE rampy BEZ platenia

Občianski aktivisti sa včera, 3. februára, v rámci obedňajšej prestávky zamestnancov nemocnice, stretli pri rampách parkoviska na Antolskej ulici v Petržalke. Ľudovými sloganmi, pomaľovanými tričkami a spanilou jazdou sa, spolu s personálom tohto zariadenia, opätovne vyjadrili proti spoplatneniu parkovania pred bratislavskými nemocnicami (druhou je ružinovská nemocnica).

Pripomeňme, že pacienti platia za miesto na parkovanie pred nemocnicami Antolská a Ružinov od 1. decembra 2013 z vlastného vrecka. Môže za to plnenie údajne platnej zmluvy medzi súkromnou firmou ZIPP-S a bývalým vedením Univerzitnej nemocnice Bratislava.

 

 

Signatári, medzi ktorými je aj občiansky aktivista Radoslav Herda (OZ SLOVENSKÝ PACIENT), žiadajú, aby bolo zastavené spoplatňovanie týchto parkovísk, bez akéhokoľvek zmierňovania platobného režimu.

Ďalší zo signatárov, Miroslav Kollár, k tomu dodáva: „Musia sa skončiť časy nevýhodného podnikania štátu, keď capy sú záhradníkmi (Kauzy SPP, Elektrárne, Vodárne a kanalizácie, Štátne hmotné rezervy nafty a benzínu, Parkoviská atď.). Nestačí už len vymožiteľnosť práva, občan potrebuje vymožiteľnosť spravodlivosti.“

 

Výzva súkromnej spoločnosti a zákonná úprava

Signatári vyzývajú súkromnú firmu ZIPP–S, s.r.o., aby dobrovoľne odstúpila od úžerníckej zmluvy, ktorá odporuje dobrým mravom. Vyzývajú riaditeľa nemocnice M. Bdžocha, primátora hl. mesta Bratislavy M. Ftáčnika a starostov mestských častí, aby podnikli všetky právne kroky na ukončenie tejto zmluvy. Signatári dokladujú, že ide o čiernu stavbu, čím dochádza k nekalému obohacovaniu nájomcu pri výbere poplatkov za parkovanie.

Signatári však chcú tento problém riešiť celoplošne. Iniciujú v tomto smere návrh zákonnej úpravy, aby parkoviská vo vlastníctve štátu, samosprávneho kraja, alebo obce, ktoré priliehajú ku zdravotníckemu zariadeniu, boli pre verejnosť (za účelom poskytovania a zabezpečovania zdravotnej starostlivosti) bezplatné.

 

Napísali aj premiérovi, žiadajú parlament

Aktivisti sa listom obrátili už aj na premiéra Róberta Fica ­ – žiadajú ho o pomoc pri riešení tohto akútneho problému. Veria pritom, že slogan „Pripravený pre Slovensko“, s ktorým R. Fico vedie svoju prezidentskú kampaň, je odkazom jeho pripravenosti pomáhať a ochraňovať záujmy slušných ľudí tejto krajiny. Aktivisti sa obracajú aj na poslancov parlamentu, aby navrhovaný zákon schválili, a obracajú sa tiež na prezidenta SR Ivana Gašparoviča, aby tento zákon podpísal.

 

 

Poslanec Branislav Škripek je na strane signatárov

Na včerajšom zhromaždení bol prítomný aj poslanec Národnej rady SR Branislav Škripeka (OĽaNO). Tu je jeho reakcia:

“Som rozhorčený z toho, kam sa to dostalo. Niektorí ľudia chcú na tom zarobiť. Aj v parlamente sme sa o tom rozprávali, no zrazu nebolo možné s tým pohnúť. V akej krajine to sme? Tu nie je prvoradý záujem občana, pacienta? Je veľa ľudí, ktorí nemajú na to, aby tu platili za parkovanie. Veď si platíme dane, zdravotné poistenie. To, čo tu bolo celé roky dostupné, odrazu máme platiť. Signatárov podporujem, a v parlamente budem proti tomu vystupovať. Arogancia súčasnej moci je dnes veľká. Dokonca tu urobili čiernu stavbu, bez povolenia, a majú pocit, že sa ich to netýka. Myslím si, že je nutné, zviditeľňovať to. Dúfam, že verejným tlakom dokážeme zmeniť takéto nastavenie v našej krajine, a nepripustiť, aby to tak bolo. Povzbudzujem ľudí, aby ich prišlo o týždeň ešte viac, musíme sa naučiť reálne tlačiť. Ak nie sme rešpektovaní vládou a vykonávateľmi, potom si to musíme, žiaľ, vynútiť“.

 

Celoslovenská kampaň HORE rampy BEZ platenia

Na podporu ich zámeru, spúšťajú aktivisti od pondelka 3. februára 2014 celoslovenskú kampaň. Jej poslaním je, kultivovanou, kreatívnou, komunikačnou a koordinačnou formou odporu občanov poslať jasný a rozhodný odkaz kompetentným, že „tunelovanie“ nemocníc, vreciek pacientov, či zdravotníckych pracovníkov sa musí skončiť.

Ďalšie protestné zhromaždenie je avizované na budúci týždeň, v pondelok, 10. februára, od 13.00 hod., pred Univerzitnou nemocnicou v Ružinove.

 

HORE BEZ už aj na facebooku

Signatári založili pred pár dňami otvorenú komunitnú stránku aj na facebooku, pod názvom HORE rampy BEZ platenia. Tu operatívne informujú verejnosť o podniknutých krokoch a dianí v kauze „Spoplatnené parkoviská pred nemocnicami“.

 

Fotografie: SLOVENSKÝ PACIENT

Pridaj komentár