Hlas pacienta: Klasické mydlo je pre mňa tabu

Ekzémom trpel od detstva. Presne si pamätá pána doktora Drgonca, „kožiarsku“ legendu, a Detskú kožnú kliniku na Mudroňovej, len pár domov nad nimi… A vôňu ichtyolovej masti, ktorou mu otec – lekár, doma natieral ekzémy. No ruky a nohy ho svrbeli i tak… Mama nebola nadšená – masť mala hnedú farbu, a oprať ju z posteľného prádla, nebola maličkosť.

Rozprávam sa s pacientom z Bratislavy, ktorý je v produktívnom veku. Sporadicky píše články o ekzéme pre ľudí, ale zažil svoje na „vlastnej koži“.

Liečiteľný, ale nevyliečiteľný. Si s tým zmierený, zvládaš to?

Atopický ekzém je skutočne nevyliečiteľný, zžil som sa s tým. Sú obdobia, keď je lepšie, a naopak, obdobia, keď sa škriabem aj v práci, na porade, či na predstavení v divadle. Dôležité pre mňa je – pravidelne sa krémovať. Stáva sa, že sa nevyhnem ani krémom s obsahom kortikoidov.

Opatrenia a obmedzenia… Čo sa ti osvedčilo?

Snažím sa príliš kožu nevysušovať, preto je pre mňa klasické mydlo úplné tabu. Donedávna som používal luxusnú značkovú kozmetiku, dokonca aj v sprche, no pri viacnásobnom znovuvzplanutí, sa spolieham už len na neparfumované sprchovacie oleje. A kľudne môžu byť aj za 2 eurá zo siete drogérií. Odtiaľ používam vlasový šampón na extra citlivú pokožku, bez parfumácie, a telové mlieko, ktoré mi vyhovuje dokonca viac, než akékoľvek iné produkty, ktoré sú dostupné v lekárni.

Ľudia, ktorí ti nepodajú ruku kvôli vyrážkam… Stalo sa ti?

Nie, takúto skúsenosť, našťastie, nemám. Na kúpalisku sa ma akurát pýtajú známi, čo to mám na rukách, na nohách… Občas nič nevidno, no niekedy mám veľké svrbivé začervenané fľaky. Slnko mi vždy pomáha. V zime preto chodím na kliniku – na fototerapiu, odporúčam ju. Je plne hradená zo zdravotného poistenia.

Mastičky, lieky a kúpele. Aké ti sedia, a sú iba na predpis?

Väčšina mastičiek je na predpis. Čo sa týka liekov, užíval som veľa antimykotík, ktoré likvidujú aj kvasinku pytiriasis versicolor – ľahko sa premnoží. Šampón ružovej farby, v bielo-žltej fľaštičke, bol kedysi na predpis, dnes si ho musím zaplatiť v plnej výške sám.

Osobne mi veľmi pomáha Mŕtve more. Pobyt pri ňom je inak úžasný aj pre psoriatikov. Za pokus určite stojí vyskúšať aj kúpeľ v múdrej hube, či kúpele v Hippokratine – zabrali mi.

ekzém-klasické-mydlo

Hovorí sa o prepojení ekzému s pľúcami, hrubým črevom…

Od detstva trpím recidivujúcimi bronchitídami, a miestami  bronchopneumóniami. Hrubé črevo je zodpovedné aj za imunitu –  preto je dobré, užívať laktobacily, či bovinný (kravský) koloster. Môj ekzém sa väčšinou prejaví po dlhom, stresovom období, pri nedostatku spánku, prehreškoch v jedálničku. Takže – žiadne korenené, pikantné jedlá už nejem, rovnako som na tom aj so zákuskami a vôbec všetkými extra chuťovo výraznými jedlami. Ekzém tiež reaguje na zmeny počasia – jar a jeseň sú kritické…

Alternatívna liečba. Je niečo, čo funguje? Skúsil si na sebe?

Ako som už spomenul, podstúpil som kúru z múdrej huby, ako aj kúpele v Hippokratine. Tie mali na môj organizmus výrazne priaznivý účinok. Stráviť vo vani pol hodinu – síce to nie je terno, ale výsledok oboch terapií stál rozhodne za to. Na zlepšenie stavu kože neustále užívam Omega 3 nenasýtené mastné kyseliny, vitamín C a vitamíny skupiny B. Vitamín E, selén, zinok – sem-tam. Na striedačku: resveratrol, astaxantín, arabinoxylan, sabu, či polyfenoly zo zeleného čaju. V spojení s liečbou, stanovenou dermatológom.

Úsmevná príhoda s ekzémom z tvojho života. Podelíš sa o ňu?

Dlhý let do Austrálie, kde máme rodinu… Zabudol som, že sa mi v posledných dňoch zhoršil stav, a nevzal som si do príručnej batožiny upokojujúci krém s kortikoidmi. Škrabal som sa natoľko, že si spolucestujúci mysleli, že mám svrab. Vďaka tomu sa mi rýchlo uvoľnila „,štvorka“ v strede lietadla (úsmev).

Ilustračné fotografie

Pridaj komentár