Heidi Janků: Lekári poznajú moje telo aj zvnútra

Narodila sa v muzikantskej rodine. Mimo sólového spevu chodila na zborový spev, klavír a tanec. V siedmej triede účinkovala vo folklórnom súbore a natočila svoje prvé nahrávky. Na gymnáziu spievala s viacerými kapelami, aj s Proměnami. Tesne pred jej maturitou Pavel Novák robil konkurz na speváčku, a vyhrala ho. V roku 1982 ju na ostravskej Černé louce uvidel Ivo Pavlík. Onedlho sa jej ozval, či chce skúsiť kariéru sólovej speváčky. Bolo to pre ňu osudové stretnutie. Pracujú a žijú spolu podnes… Rozprávame sa so známou českou popovou speváčkou, herečkou a moderátorkou Heidi Janků.

 

Heidi, registrujem vás z 80.rokov, s pesničkami Fotka, Tak se mi vtírej, To se máš, Trápení, Táta se dívá, Ztracený ráj… Zažili ste cenzúru v textoch, alebo v obliekaní?

Určite, cenzúru som s kapelou zažívala, ako každý v tomto období. Čo sa týka textu, tak sme mali veľký problém s textom pesničky Úplně všechno, podľa ktorej sa volal aj môj druhý album. Súdruhovia mali pocit, že také mladé dievča nemôže chcieť od života ÚPLNĚ VŠECHNO (úsmev). A s obliekaním to bolo ešte horšie. V televízii som nesmela mať rukavice s ustrihnutými prstami, krátke nohavice boli mnohokrát tiež „moc“, a chalani si dlhšie vlasy museli schovávať do košieľ, alebo zväzovať do gumičky. Najväčší rozruch spôsobil náš basgitarista Jenny, keď si nechal urobiť účes podľa vtedy veľmi známeho speváka Limalha. Bol na ježka, ktorý bol hore blond až biely, a spodné vlasy mal tmavé. Na javisku mu potom tá biela hlava hrala všetkými farbami, podľa toho, akú farbu osvetľovač práve zvolil. Na tie časy veľmi odvážne, tak potom pre istotu hral v čiapke (úsmev).

Vyrastali ste v Ostrave, odkiaľ pochádza aj Marie Rottrová. Poznáte sa, viete o sebe?

Samozrejme. Dokonca som chodila s jej synom do triedy na gymnázium, a keby som vtedy chápala to, čo mi bolo ponúkané, možno by som bola teraz jej nevestou. Vieme o sebe, a nielen s Marii, ale i s Věrou Špinarovou, bývalou manželkou môjho súčasného manžela Ivo Pavlíka, alebo napríklad s Tanjou. Aj keď – nevídavame sa často.

Spievanie a herectvo. Plníte si svoj sen v priamom prenose – dávate tam „seba“?

Splnilo sa mi to, o čom mnohí naozaj len snívajú. A ja som za to nesmierne vďačná. Snažím sa k tomu, že ma živí činnosť, ktorú nadovšetko milujem, pristupovať s veľkou pokorou. Keby som do toho, čo robím, nedávala seba, asi by to ľudia poznali, a už dávno by som skončila. To snáď zatiaľ nehrozí!

Váš život sprevádzali aj straty blízkych. Kto vám pomáhal zvládnuť ťažké obdobia?

Rodina, teta, brat. Ale, paradoxne, som v tom období skôr inklinovala k cudzím ľuďom, ktorí o mojej situácii vedeli. Asi najväčšou oporou v čase, keď mi zomrela mamina, bola moja profesorka spevu, pani Libuše Klusová. Bola maminou kolegyňou, a o našej situácii vedela veľa. Postupom času to bola kapela, v ktorej som spievala. Vždy sa to, čo mi pomáhalo, vzťahovalo k muzike.

Koncerty. Spojili ste niekedy vystúpenie s pomocou hendikepovaným deťom?

Robím to. Mám každoročne niekoľko desiatok vystúpení, kde sa snažím svojou prítomnosťou a vystúpením na niečo upozorniť, alebo priamo pomôcť vybrať peniaze. Asi najznámejšia je akcia pre Nadáciu Nova, ktorá odvezie do pražské O2 Arény 6000 klientov z rôznych zariadení, a usporiada sa tam pre nich veľký koncert, na ktorý spomíname celý rok.

 

 

Máte školený hlas. Podržal vás vždy, aj keď ste mali zapálené hrdlo, a spievali ste?

Áno. Vďaka tomu, že som dosť dlho študovala klasický spev, dnes mám výhodu, že s hlasom viem pracovať, aj keď nie som úplne v poriadku. Ak ale príde zápal priedušiek alebo vážne ochorejú hlasivky, je lepšie si dať hlasový kľud. Spievanie by nestálo za nič, a mohlo by tiež skončiť pre speváčku fatálne!

„Cesta kolem mého těla“, jedna z pesničiek v repertoári… Nakoľko poznajú vaše telo lekári?

Pred lekármi nemá cenu niečo zatajovať, naopak. Myslím si, že moji lekári poznajú moje telo dobre. A jedna pani docentka ho pozná aj zvnútra. Mám totiž diagnostikovaný chronický zápal hrubého čreva, takže musím chodiť na pravidelné kontroly. Aj tie, ktoré práve príjemné nie sú…

Vy, styling a kozmetika. Používate na pleť dermatologicky testované prípravky?

Skôr používam to, čo mi vyhovuje, a robí mi dobre. No je pravda, že väčšinu krémov a prípravkov na odličovanie nakupujem v lekárni. Takže asi testované sú.

V Čechách máte prvú certifikovanú sex trénerku pre SR a ČR… Prelamuje sa tabu?

Usudzujem, že Česi sú k týmto veciam dosť otvorení, i keď to nevytrubujú do sveta. Moderujem erotický magazín v TV Barrandov (relácia Intim night), kde práve chceme niektoré tabu lámať. Je pomerne slušne sledovaný, asi sa nám to darí.

Ako je to s vašou intimitou?

Mám šťastie – môj partner je mi tzv. poruke, a v tejto oblasti si vieme vyhovieť. Napriek tomu, že sme spolu viac ako 30 rokov…

Fotografie: www.heidi.cz

Pridaj komentár