Každá štvrtá Európanka si počas tehotenstva neodoprie alkohol

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Pred nejakým časom v médiách rezonovala správa o tom, že pitie alkoholu počas tehotenstva dokáže zmeniť tvár dieťatka.

Hoci tá istá štúdia dodáva, že ide o zmeny, ktoré si neskôr ani nemusíme všimnúť, alkohol počas tehotenstva rozhodne netreba brať na ľahkú váhu.

Vedeli ste, že až 10 % žien pije počas tehotenstva alkohol? A vo vyspelých štátoch je tento počet ešte vyšší?

Kedy hrozí fetálny alkoholový syndróm?

Alkohol by mal byť počas tehotenstva úplne tabu. Keď gravidná žena požíva alkohol, cez placentu sa k plodu dostávajú škodlivé látky, ktoré môžu poškodiť jeho mozog i ostatné orgány. Je dokázané, že alkohol počas tehotenstva je rizikovým faktorom, ktorý môže viesť k poruchám rastu, spontánnemu potratu, predčasnému pôrodu, či narodeniu dieťaťa s nízkou pôrodnou hmotnosťou.

V prípadoch, keď žena počas tehotenstva pije alkohol pravidelne a vo väčších množstvách, môže dôjsť k narodeniu dieťaťa s fetálnym alkoholovým syndrómom. Príznaky majú dlhodobý charakter a ovplyvnia zdravie dieťaťa i jeho zaradenie do spoločnosti na celý život. Tu sú niektoré z nich:

  • trvalé poškodenie mozgu,
  • poruchy rastu,
  • dysmorfické znaky tváre (spojené s poruchami vnímania a správania),
  • intelektuálne a emocionálne problémy.

Vyspelé krajiny držia smutné prvenstvo

Napriek týmto hrozbám, veľa tehotných žien alkohol naďalej konzumuje. Podľa celosvetového prieskumu si počas tehotenstva pohárik alkoholu neodoprie až 10 % žien. V 1 zo 67 prípadov sa im narodí dieťa s fetálnym alkoholovým syndrómom – ročne sa narodí až 119 000 takýchto detí!

Tento počet je ešte vyšší pri tehotných alkoholičkách, čo sú ženy, ktoré pravidelne pijú 2viac štandardných jednotiek alkoholu denne (či viac ako 6 štandardných jednotiek pri jednej príležitosti). Týmto ženám sa dieťa s fetálnym alkoholovým syndrómom narodí v 127 prípadov.

Najvyššia miera konzumácie alkoholu počas tehotenstva je, paradoxne, vo vyspelých európskych krajinách – alkohol tu požíva až štvrtina tehotných žien! Naopak, najmenej tehotných žien, ktoré pijú alkohol, nájdeme v krajinách Blízkeho východujuhovýchodnej Ázii, kde je abstinencia kultúrnym pravidlom, či dokonca daná zákonom.

Erik Čížek z Fóra Pi s rozumom, z organizácie, ktorá dlhodobo šíriť zodpovedný prístup k alkoholu, radí:

„Nevyhnutnosť „pitia s rozumom“ spočíva aj v tom, že nezodpovedné zneužívanie alkoholu môže ohrozovať aj životy iných ľudí. V prípade alkoholu a tehotných žien to platí dvojnásobne. Samozrejme, jeden pohárik v tehotenstve nemusí okamžite viesť k vzniku fetálneho alkoholového syndrómu u novorodencov, no budúce matky by si mali uvedomiť, že alkohol, ktorý sa k dieťaťu dostáva vo vysokej koncentrácii, je preň veľmi nebezpečný a môže zapríčiniť množstvo rôznych zdravotných problémov – dokonca aj v neskoršom veku.“

fetálny alkoholový syndróm príznaky
Zdroj foto: Shutterstock.com

Bude to horšie? Nemusí…

Štatistiky naznačujú, že detí s fetálnym alkoholovým syndrómom môže každým rokom pribúdať. Má to dva hlavné dôvody: spotreba alkoholu u mladých žien každým rokom stúpa, ničím výnimočným nie je ani nárazové pitie, či pitie do nemoty, ktoré sa často týka aj tehotných žien.

Druhý dôvod – veľa tehotenstiev je neplánovaných. Ženy často v prvých mesiacoch netušia, že sú tehotné, a preto sa nevyhýbajú väčším množstvám alkoholu. Avšak práve prvý trimester je najrizikovejším obdobím, keď sa vyvíjajú orgány dieťaťa, najmä mozog, na ktorý môže mať alkohol veľmi nepriaznivý vplyv.

„Aj v tomto prípade je edukácia o zodpovednom prístupe k alkoholu jedinou cestou, ako týmto nepríjemnostiam predchádzať. Už niekoľko rokov sa s Fórom Pi s rozumom usilujeme šíriť povedomie o účinkoch alkoholu a radiť ľuďom, kedy a koľko toho môžu vypiť. V prípade žien je odporúčaný denný limit dve štandardné jednotky alkoholu denne, určite by však nemali prekračovať množstvo štyroch štandardných jednotiek pri jednej príležitosti. Čo sa týka tehotných žien, tie by nemali piť alkohol vôbec,“ uzatvára Erik Čížek.

Pridaj komentár