DÔVERA: Chýbajúce lieky pre onkopacientov v B. Bystrici sú chybou nemocnice

Bratislava 12. januára (TASR) – Problém s liečbou pre onkologických pacientov v banskobystrickej fakultnej nemocnici s poliklinikou nemusel podľa zdravotnej poisťovne Dôvera vôbec vzniknúť, pokiaľ by nemocnica nezrušila svoj pôvodný súhlas s návrhom, že jej bude onkologické lieky pre svojich poistencov centrálne obstarávať, nakupovať aj dodávať. „Nerozumieme postupu lekára ani nemocnice, na ktorý dopláca nevinný pacient,“ konštatovala pre TASR jej PR špecialistka Monika Šimunová.
Poukázala, že nemocnica by nemala s nákupom liekov žiadnu finančnú ani administratívnu záťaž, ani by nemusela do nákupu investovať žiadne svoje peniaze. „Nemusela by riešiť, či liek je, alebo nie je dostupný, všetko by sme zabezpečili my. Tak ako to zabezpečujeme bez problémov pre mnohé iné nemocnice,“ povedala. Banská Bystrica túto možnosť odmietla a nákup onkoliekov dobrovoľne rieši sama.
Onkologických pacientov, ktorí v stredu (11.1.) prišli do banskobystrickej fakultnej nemocnice s poliklinikou na ambulantnú chemoterapiu, pre nedostatok liekov poslali namiesto liečby domov. V ambulantnej správe jedného z nich, ktorú sa TASR poradilo získať, sa píše, že pacient sa má obrátiť na svoju poisťovňu, v tomto prípade Dôveru, aby mu liečbu zabezpečila. Problémom boli chýbajúce základné cytostatiká, ako aj cielená terapia bevacizumab. Nemocnica to zdôvodnila výpadkom liekov na trhu.
Poisťovňa si podľa Šimunovej dostupnosť liekov preverovala, pričom problémy sa zistiť nemali. Ich dostupnosť pre TASR potvrdil aj viceprezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ. Predmetné cytostatiká majú byť dostupné v dvoch zo štyroch síl, cielená terapia je dostupná v oboch silách, v ktorých sa dodáva na slovenský trh. Tieto lieky v minulosti obstarávali lekárne, zmena prišla na jeseň 2010, kedy ich mali začať obstarávať nemocnice. Ako poznamenal Sukeľ, v minulosti takéto problémy neboli. Poznamenal, že pokiaľ liek v lekárni chýbal, vedela ho lekáreň do dvoch až troch hodín zabezpečiť.
Dôvera odmieta, že by nevedela pre svojich poistencov zabezpečiť potrebnú onkologickú liečbu. „V skutočnosti je problém na strane nemocnice, ktorá odmietla náš návrh a chcela nákup týchto liekov riešiť vo vlastnej réžii,“ uviedla Šimunová. Poisťovňu tiež prekvapilo, že sa o probléme dozvedela z médií a nie z nemocnice. „Riešenie je pritom jednoduché a rýchle. Stačí, ak nemocnica bude súhlasiť, že budeme pre ňu centrálne nakupovať tieto lieky. Potom sme v spolupráci s distribútorom schopní do dňa – dvoch doručiť lieky do nemocnice,“ zhrnula.
Poisťovňa chce vzniknutú situáciu urýchlene riešiť. „Sami dnes skontaktujeme nemocnicu a požiadame ju, aby urobila potrebné kroky a oficiálne súhlasila s centrálnym obstarávaním. Inak blokuje možnosť pomôcť pacientovi a zabezpečiť plynulú dodávku potrebných onkologických liekov pre tých, ktorí ich potrebujú,“ uzavrela.

Pridaj komentár