Darčeky pre predčasne narodené deti

V rámci projektu „Mamy mamám“ odovzdalo v utorok 25. septembra 2012 Občianske združenie malíček časť zbierky (80 párov ponožiek, 80 čiapočiek, 40 diek, 20 závesov na inkubátory) Perinatologickému centru Univerzitnej nemocnice v Bratislave – Petržalke.
Občianske združenie malíček koordinuje na Slovensku projekt partnerského českého občianskeho združenia Nedoklubko pod názvom „Mamy mamám“. Vznikol ako odpoveď na potreby tých, ktorých sa predčasné narodenie bytostne dotýka – dieťaťa i rodiny. Ani tá najlepšia lekárska starostlivosť nedokáže zmierniť dopad na psychiku a vzťahy v rodine s predčasne narodeným dieťaťom. Takéto deti musia prvé týždne prežiť mimo náruč matky, v inkubátoroch, ktoré im ju dočasne nahrádzajú. Pre rodičov sú tieto prvé týždne veľmi psychicky náročné. Predovšetkým matky trpia pocitmi beznádeje, zlyhania a strachu tešiť sa z narodenia bábätka.
V takomto období môže aj malá pomoc znamenať prejav pochopenia a empatie. Dokáže neuveriteľne povzbudiť a potešiť. Práve toto je hlavnou myšlienkou svojpomocného projektu Mamy mamám. Malými, vlastnoručne vyrobenými darčekmi potešia deti, mamičky, babičky “z vonku“ mamičky, ktoré zostávajú v nemocniciach s prázdnou náručou a strachom v srdci.
Okrem darčekov pre mamičky a bábätká sa vyrábajú aj potrebné veci pre neonatologické centrá na Slovensku, ktorých je stále nedostatok, pretože spotreba je veľmi veľká. Šijú sa podložky a polohovadlá pre bábätká v inkubátoroch, prikrývky na inkubátory, drobné oblečenie pre bábätká.
Do projektu sa okrem dobrovoľníkov zapájajú aj mamičky v materských centrách, materské škôlky, základné školy či domovy dôchodcov. Doteraz zapojilo viac ako 76 osôb, škola a škôlka z Chocholná Velčice. Aj Základná škola Dudova v Bratislave prijala ponuku prispieť a deti vytvoria malé pozornosti pre mamy. Okrem darčekov od detí prišlo poštou viac ako 280 ks čiapočiek a ponožiek. Materské centrum Bublinka z Devínskej Novej Vsi ušije závesy na inkubátory z látky, ktorú sme dostali od sponzora Boritex a Textilmania. Materské centrum Budatko z Petržalky v rámci kurzu háčkovania prispeje ručne vyrobenými vecami. 
Každé deviate dieťa sa na Slovensku narodí predčasne. Ide teda o takmer päť tisíc detí každý rok. Slovensko patrí medzi krajiny s najvyššou úrovňou starostlivosti o predčasne narodené deti, ktoré sa kvôli hendikepu nevyvinutých pľúc a dozrievajúceho imunitného systému stretávajú veľmi často so závažnými vírusovými ochoreniami dýchacieho systému (tzv. respiračný syncyciálny vírus, RSV). Tieto infekčné ochorenia sú veľmi rizikové a môžu malému bezbrannému dieťaťu vážne ublížiť. Vďaka vedeckému pokroku ale slovenská neonatológia dokáže dnes zachrániť i tie deti, ktoré by v minulosti neprežili.

Pridaj komentár