Chráň si svoj život, ZVIDITEĽNI SA

Bratislava, 30. december 2013 – Slovenský Červený kríž chce pred začiatkom nového roka pripomenúť verejnosti, že od 1. januára 2014 sú chodci povinní zviditeľniť sa reflexnými prvkami aj v obci.

Novela zákona o cestnej premávke prináša dôležitú zmenu – od nového roka sú za zníženej viditeľnosti chodci idúci po krajnici alebo po okraji vozovky povinní nosiť reflexné prvky aj v obci.

Slovenský Červený kríž sa v rámci ochrany zdravia venuje aj prevencii a bezpečnosti na cestách. Rozdávaním reflexných pások v uliciach Bratislavy, Košíc, ale aj ďalších slovenských miest a obcí chce upozorniť na to,  že viditeľnosť chodcov v cestnej premávke je kľúčová. Reflexný prvok na odeve totiž umožňuje vodičom včas zbadať človeka na ceste, čím sa predíde nešťastiu.

„Minulý rok zomrelo na cestách 75 chodcov pri dopravných nehodách, ťažko ranených bolo 350 a ľahko 560 chodcov. Zo všetkých dopravných nehôd s chodcami sa štvrtina stala cez deň a tri štvrtiny v noci,“ hovorí Viliam Dobiáš, prezident Slovenského Červeného kríža. Je predpoklad, že používaním reflexných prvkov by sa počet dopravných nehôd chodcov mohol znížiť o tretinu až polovicu.

S rozdávaním reflexných prvkov sa začne vo veľkých mestách aj malých obciach počas silvestrovských podujatí a pri oslavách príchodu Nového roka 2014.

Pridaj komentár