Červené nosy pomáhajú v Žiline už 12 rokov. A nielen deťom.

(Zdroj foto: FNsP Žilina)

Žilina/Bratislava, 29. máj 2018 – Od roku 2006 sa deti na oddelení pediatrie a pediatrickej ortopédie žilinskej nemocnice tešia z jedinečných návštev profesionálnych zdravotných klaunov z Občianskeho združenia Červený Nos Clowndoctors.

Každý pondelok a štvrtok prinášajú radosť a smiech nielen detským pacientom, ale aj ich rodičom, lekárom a sestričkám.

Ako uviedla vedúca sestra oddelenia pediatrie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline Katarína Krajčiová, návštevy zdravotných klaunov majú úspech u pacientov všetkých vekových kategórií.

„Máme aj deti vo veku 15 či 18 rokov, pri ktorých musíme komunikáciu viesť predsa len trochu iným spôsobom, ako pri menších deťoch. Preto nás vždy teší, keď vidíme, ako sa aj títo tínedžeri smejú a pri návšteve červených nosov sa im zlepší nálada.“

Zdravotní klauni pomáhajú malým pacientom, aby na chvíľu zabudli na nepríjemnú chorobu, a kvôli ktorej nemôžu byť vonku s kamarátmi. Rovnako vedia pobaviť aj lekárov.

„Každý pracovný pondelok môžu klaunov stretnúť nielen hospitalizovaní pacienti, ale aj návštevníci detských ambulancií v budove detskej polikliniky. Za to sme im veľmi vďační,“ uviedla Katarína Krajčiová.

Červené nosy v žiline ktoré dni
Zdroj foto: FNsP Žilina

Školené Červené nosy

Profesionálni zdravotní klauni sa podľa koordinátorky tímu OZ Červený Nos Clowndoctors pre severoslovenský región, Michaely Pastorkovej, pravidelne školia v rôznych oblastiach klaunského umenia. Hranie vždy prispôsobujú aktuálnej situácii a nálade pacientov.

„V prvom rade sa snažíme o zmenu atmosféry na izbe, aby sme prítomných priviedli na iné myšlienky. A to nielen deti. Sme tam aj na to, aby sme rozveselili rodičov. Pochopiteľne, práve oni často vnímajú chorobu svojho potomka horšie ako samotné dieťa – a vďaka nám sa môžu zasmiať aj oni. Tešia sa z toho, keď vidia svoje deti s úsmevom na tvári,“ zdôraznila M. Pastorková.

Červené nosy prinášajú radosť aj na oddelenie onkológie, a to v rámci programu Kôš plný humoru. Od minulého roku nadviazali spoluprácu aj s Liečebňou dlhodobo chorých, kde navštevujú seniorov raz za mesiac.

Pozitívne ohlasy zo strany pacientov, rodinných príslušníkov a zdravotníkov potvrdzujú, že smiech a dobrá nálada sú v nemocnici veľmi potrebné.

Červené nosy v Žiline 1
Zdroj foto: FNsP Žilina

Zdroj: FNsP Žilina

Redakčne upravené a krátené (jam)

Pridaj komentár