Boli sme pri tom: Protest proti spoplatňovaniu parkovísk

Zástupcovia Lekárskeho odborového združenia (LOZ) sa včera zišli so zamestnancami Nemocnice sv. Cyrila a Metoda Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) v Petržalke aj za účasti verejnosti. Diskutovali o spoplatnenom parkovaní pred areálom nemocnice na Antolskej. Vedenie UNB zároveň vyzvali, aby zamestnancom nemocnice preukázalo, aké kroky podniklo na to, aby zmluva o spoplatnení parkovania nebola naplnená.

 

Prezident SLK MUDr. Marián Kollár na mieste uviedol: „Toto nie je právny problém, ale etický. Niekto zacítil príležitosť nabaliť sa na úkor pacientov a zdravotníkov. Vyberanie poplatkov súkromnou firmou od pacientov za parkovanie pred nemocnicou, a vyberanie poplatkov tiež od lekárov a ostatných zdravotníkov,  ktorí im poskytujú zdravotnú starostlivosť, je obyčajný hyenistický výber mýta za nevyhnutný vstup do nemocnice. Ako inak sa dá hodnotiť zarábanie na človeku v núdzi, v nešťastí, ktorý sa potrebuje v chorobe čo najskôr dostať do zdravotníckeho zariadenia?“

Protestného zhromaždenia sa zúčastnil aj člen správnej rady OZ SLOVENSKÝ PACIENT a občiansky aktivista Radoslav Herda, ktorý sa vyjadril k téme takto: „Je neprípustné, aby sa týmto spôsobom ďalej financovalo zdravotníctvo. Aby sa ďalej ťahali zdroje iba z občana – pacienta, a nevyužívali sa zdroje v samotnom skorumpovanom zdravotníctve. Ak si štátni úradníci nevedia rady s neslušnými zmluvami, ktoré zaplatíme my všetci, nech dajú možnosť aktivistom kontrolovať zmluvy. Nech zlepšia infozákon a dodržiavajú deklarované, že občania môžu byť už pri vzniku zákonov.“

 

 

Samostatnou, významnou požiadavkou na zmluvu (z pohľadu jej platnosti), je, aby bolo jasné, čo sa vlastne prenajíma. V zmluve chýba nezameniteľná identifikácia prenajatých nehnuteľností. Ide v nej o nájomný vzťah, a to bez ohľadu na to, že zmluva je formálne koncipovaná ako koncesná. Predmetná zmluva je podľa odborárov neplatná pre rozpor so zákonom. K uzatvoreniu zmluvy bol nevyhnutný súhlas Ministerstva financií SR. Podľa ich informácií súhlas nevyniesli.

Zmluvu, ktorá de facto zavádza spoplatnené parkovanie, uzavrelo bývalé vedenie UNB na čele s Miroslavom Buchom, na konci decembra 2011. Podľa hovorkyne UNB Petry Stano Maťašovskej, zo záverov Úradu pre verejné obstarávanie a šetrenia okresnej prokuratúry vyplýva, že zmluva je platná. Odstúpenie od zmluvy by znamenalo riziko platenia náhrady škody a ušlého zisku.

Zhromaždenie schválilo Otvorený list zdravotníckych pracovníkov a ďalších občanov, adresovaný ministerke zdravotníctva Z. Zvolenskej, a bol zaslaný na vedomie prezidentovi republiky SR – I. Gašparovičovi, predsedovi vlády SR – R. Ficovi a predsedovi výboru NR SR pre zdravotníctvo – R. Rašimu. V závere rokovania odzneli názory, že v prípade neakceptovania zrušenia výberu parkovného pred nemocnicami nemožno následne vylúčiť uplatňovanie nátlakových akcií.

 

Fotografie: SLOVENSKÝ PACIENT

Pridaj komentár