Beats of Cochlea: Úspech Slovenky Gabiky (19) v hudobnej súťaži

(Zdroj foto: MED-EL)

Bratislava/Varšava, 19. júl 2016 – Aj ľudia s poruchami sluchu môžu hrať na klavíri. Neveríte?

Môže sa to zdať neuveriteľné, ale strata alebo porucha sluchu, nemusia byť vždy prekážkou pri rozvíjaní hudobného talentu.

Dôkazom je už 2. ročník medzinárodného hudobného festivalu „Beats of Cochlea“, ktorý je venovaný deťom, mladým a dospelým s poruchami sluchu.

V jedinečnej súťaži sa tento rok medzi najlepších prebojovala aj Slovenka Gabika (19), ktorá miluje hru na klavíri. Pianistka Gabika sa v poľskej Varšave presadila medzi 150 súťažiacimi z celého sveta.

Čo je Beats of Cochlea?

“Beats of Cochlea” je názov netradičnej hudobnej akcie, ktorá pomáha ľudom so stratou sluchu, aby si plnili svoje hudobné sny. Vďaka výsledkom modernej vedy a medicíny, si aj ľudia s ťažkými poruchami sluchu môžu vychutnávať svoju vášeň.

Do súťaže sa prihlásili pacienti z celého sveta – Kanady, USA, Ekvádoru, Gruzínska, Nemecka, Kazachstanu či Ruska. Medzi 150 súťažiacimi bola úspešná aj Slovenka Gabika (19), ktorá sa narodila ako nepočujúca. Jej rodičia to zistili, až keď malo dievčatko 1,5 roka a stále nereagovalo na zvuky. O rok neskôr urobili veľký krok a Gabika podstúpila zavedenie kochleárneho implantátu.

„V troch rokoch som už mala implantát, učila som sa rozprávať, a o chvíľu som už pekne hovorila ako zdravé dieťa, a to vďaka mojej mame,“ spomína Gabika na neľahké detské začiatky.

Dnes má pred sebou život muzikantky, a pritom pred 18 rokmi nikto nevedel, či bude niekedy počuť mamin hlas.

„Keď som bola malá, nemala som rada hudbu. Otravovala ma až tak, že som mame vypínala rádio v aute. Postupne som si hudbu a hru na klavír zamilovala, aj vďaka úžasnej učiteľke. Dnes si život bez hudby už neviem predstaviť. Práve naopak, chcem sa učiť hrať aj na bicie,“ opisuje svoje plány Gabika.

„Súťaž mi dala úžasnú šancu – vystupovať vo Varšave medzi ostatnými hudobníkmi s implantátmi a reprezentovať Slovensko. Na budúci rok chcem urobiť všetko pre to, aby som sa umiestnila ešte vyššie,“ teší sa už teraz mladá hudobníčka.

Beats of Cochlea 2016 súťaž Gabika

Zdroj foto: MED-EL

Súťaž sponzorovala spoločnosť MED-EL, popredný výrobca systémov sluchových implantátov.

““Beats of Cochlea” pomáha deťom, mladým aj dospelým plniť ich hudobné sny. Sme hrdí na to, že podporujeme podujatie, ktoré oslavuje radosť z hudby, a prináša ju do životov ľudí, ktorí trpia poruchami sluchu. Dúfame, že festival bude motivovať účastníkov, aby sa svojej vášni venovali aj naďalej,” hovorí Johanna Pätzold, interná muzikologička spoločnosti MED-EL.

O spoločnosti MED-EL

Spoločnosť MED-EL, ktorá má sídlo v Innsbrucku, je popredným výrobcom systémov sluchových implantátov. Rodinne založený podnik je jedným z priekopníkov, a dnes už aj svetovým lídrom v oblasti. MED-EL ponúka najširšiu škálu implantovateľných riešení na liečbu rôznych typov a stupňov straty sluchu.

V roku 2015 spoločnosť oslávila svoje 25. výročie.

Viac informácií nájdete na stránke www.medel.com.

Pozrite si aj video:

Zdroj video: Youtube.com

Zdroj: MED-EL

Redakčne upravené (jam)

 

Pridaj komentár