4. Bratislavský deň diabetikov

Pri príležitosti Svetového dňa diabetu, ktorý sa každoročne koná 14. novembra, pripravila Asociácia diabetikov Slovenska (ADiaS) na 26. októbra už 4. Bratislavský deň diabetikov. Dom kultúry Ružinov sa tak v sobotu popoludní (od 13:00 do 17:00) stane miestom, kde sa bude prednáškami, edukačnými materiálmi, verejnými bezplatnými meraniami glukózy a vyšetreniami očí bojovať proti cukrovke, jednej z najvážnejších civilizačných chorôb súčasnosti.

„Akciu sme pripravili v spolupráci s Mestskou časťou Bratislava –  Ružinov a Magistrátom hlavného mesta SR Bratislavy. Cieľ je jasný – neprestávať vplývať na liečených diabetikov, aby prevzali plnú zodpovednosť za svoje zdravie. My im vieme ukázať, ako sa dá zvládnuť každodenný život s touto chorobou, no zmena musí nastať predovšetkých v ich hlavách,“ povedala pre portál predsedníčka ADiaS Anna Lazarová.

Od 15:00 budú v sále kultúrneho domu prebiehať prednášky, na ktoré je vstup voľný. V ostatných priestoroch si náhodní návštevníci možu nechať zmerať cukor, či vyšetriť zrak. Z akcie si budú môcť odniesť aj niektorý z časopisov, ktoré budú dispozícii (Diabetik, Diaživot, Bedeker zdravia).

„Žiadnemu novozachytenému cukrovkárovi sa nemôžeme potešiť, no takýto pacient má vždy väčšiu šancu, že s liečbou začne ešte predtým, ako sa choroba vyvinie do ťažkého štádia. Na každej takejto akcii zvykneme namerať dosť nových diabetikov,“ zdôraznila A. Lazarová

Prednášky budú zamerané na liečbu diabetesu a správnu životosprávu. Hovoriť sa však bude aj o právach a povinnostiach diabetika. V rámci prednášok vystúpia: MUDr. Jozef Lacka (diabetológ), CSC., MBA, MUDr. František Žernovický (chirurg), MUDr. Eva Piovarčiová (očná lekárka) a Petr Kučera (Asociácia na ochranu práv pacienta SR)

 

Prečo 14. november?

V tento deň sa narodil Frederick Bantinga, ktorý spolu s Charlesom Bestom objavil spôsob, ako získať inzulín zo zvieracieho pankreasu (v r. 1921). V zime 1922 po prvýkrát aplikovali inzulín štrnásťročnému chlapcovi, čím mu zachránili život. V roku 1923 získal Frederick Banting Nobelovu cenu.

Pridaj komentár