Zmenšenie pŕs: Operácia uľaví od bolestí chrbta a iných problémov

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Plastická chirurgia sa vo väčšine prípadov zaoberá iba zväčšením pŕs. Niektoré ženy však trápi opačný problém – majú poprsie príliš veľké, zaťažuje im to chrbticu, čo vedie k rôznym zdravotným ťažkostiam.

Vtedy lekári môžu pristúpiť k zredukovaniu poprsia a odťaženiu chrbta.

Pozrime sa spolu na konkrétne situácie, kedy je zmenšenie pŕs dobrou voľbou.

Bolesti chrbta a nesprávne držanie tela

Vplyv veľkých pŕs pociťujete najmä v chrbtových partiách. Najprv sa ozve ostrá bolesť tesne pod lopatkami. Neskôr bolesť prechádza až do krčnej chrbtice, čo spôsobuje chronické problémy, ako napr. migrénu.

Kvôli veľkým prsiam trpia aj ramená, ktoré tiež držia veľkú váhu. Tieto bolesti nútia ženy hrbiť sa, pretože sa tak snažia zmierniť napätie na chrbte. Časom to vedie k nesprávnemu držaniu tela, ktoré poškodí celú chrbtovú časť.

Zapálená pokožka

Hneď po chrbtici je najviac zaťažovaná pokožka pŕs. Kvôli ťažkej váhe sa viac naťahuje, stráca na elasticite, je podráždená. Napriek poctivej hygiene vznikajú pod prsiami zapálené miesta, ktoré sa vracajú aj po vyliečení. Chirurgické zmenšenie sa odporúča aj v tomto prípade, keďže povrchový zápal môže spôsobiť ďalšie problémy.

V akých prípadoch sa odporúča zmenšenie pŕs?

  • Ak prsia prestavujú estetický problém, pretože ich máte podstatne väčšie ako zvyšok tela.
  • Keď veľké prsia spôsobujú trvalé bolesti chrbtice, hlavy a ramien, čo vyústi do rôznych deformácií.
  • Ak máte psychické problémy kvôli veľkosti pŕs.
  • Ak bradavky smerujú nadol a koža je tak veľmi zaťažená.
  • Pri opakovaných zápaloch pokožky pod prsníkmi a na spodnej strane pŕs.
  • Keď vás obmedzujú vo vašej profesii, ktorá je fyzicky náročná, a veľké prsia ešte viac zaťažujú chrbticu.

Aká je cena za operáciu?

Cena za zmenšenie pŕs (tvz. redukčná mammaplastika) sa odvíja od viacerých faktorov. Operácie sú lacnejšie na klinikách na východe Slovenska, kde sa pohybujú od 700 eur vyššie. Priemerná cena za zákrok je 1 000 eur, maximálna je 2 000 eur.

Vo všetkých prípadoch ide len o základný poplatok. V závislosti od konkrétnej plastickej operácie budete musieť doplácať ešte za jednotlivé konzultácie, ošetrovanie, vyšetrenia alebo anestéziu. Cena sa odvíja aj od rozsahu zásahu.

Kedy zákrok prepláca poisťovňa?

Keď vás dlhodobo trápia problémy s chrbtom, pričom je jasné, že sú za tým väčšie prsia, mali by ste najprv zájsť za ortopédom alebo neurológom. Plastickú operáciu si nemusíte platiť z vlastného účtu. Ak vám jeden z odborníkov dá potvrdenie, že prsia neúmerne zaťažujú chrbticu a že zo zdravotného hľadiska treba pristúpiť k ich zmenšeniu, poisťovňa vám preplatí celý zákrok. Až potom pôjdete za plastickým chirurgom, ktorý s vami prekonzultuje ďalší postup.

zmenšenie pŕs operácia
Zdroj foto: Shutterstock.com

Modelácia prsníkov

O operácii na zmenšenie prsníkov môžeme zjednodušene hovoriť ako o ich modelácii. Lekár totiž robí veľmi podobné úkony, ako keď sa napráva tvar prsníkov. Pri redukcii najprv odoberie nepotrebné prsné tkanivo, potom začne prsníky upravovať. V priebehu jedného zákroku sa teda vyrieši nielen veľkosť prsníkov, ale aj estetické chyby.

Plánovanie zmenšenie pŕs

Ideálnym obdobím na podstúpenie operácie je jeseň alebo zima, keďže vtedy sa menej potíte a rany sa hoja lepšie. Zmenšenie pŕs by ste si mali naplánovať týždeň po skončení menštruácie, vtedy nie sú veľmi prekrvené a rany sa hoja kratšie.

Najhoršie znášate zákrok, ktorý sa vykoná krátko pred menštruáciou, pretože v tomto období je poprsie citlivejšie – budete mať väčšie bolesti, navyše prsníky sú často naliate vodou, čo skomplikuje ich modelovanie. Lekár vám obvykle poradí aj to, aby ste minimálne mesiac pred operáciou prestali brať antikoncepciu.

Aké ženy podstupujú zmenšenie pŕs?

Operácia na zmenšenie prsníkov sa neodporúča mladým ženám, ktoré ešte nemajú 20 rokov. Až v tomto veku sa zastaví vývoj dekoltu, prsia už nebudú rásť, takže zákrok bude mať trvalejší efekt.

K redukčnej mammaplastike najčastejšie pristupujú 3 skupiny žien. Prvou sú dievčatá po dvadsiatke, ktoré kvôli tomuto problému trpeli už v puberte. Druhú a veľkú skupinu tvoria matky, ktoré prestali dojčiť a ich prsia sú teraz podstatne väčšie, čo im spôsobuje rôzne ťažkosti.

Do tretej skupiny patria ženy po menopauze, ktoré sa musia vysporiadať s odlišnosťami v oblasti dekoltu kvôli hormonálnym zmenám, čo môže viesť až k neprimeranému zväčšeniu pŕs.

Ako prebieha operácia na zmenšenie pŕs?

Pred samotným zákrokom musíte absolvovať klasické predoperačné vyšetrenia. V niektorých prípadoch sa odporúča aj konzultácia so psychológom. Do nemocnice nastupujete v deň operácie. V závislosti od rozsahu úprav, zákrok trvá od 2 do 4 hodín.

Operácia prebieha v úplnej anestéze. Plastický chirurg urobí rez okolo bradavky, ktorý pokračuje smerom k spodnej časti prsníka – kopíruje tak tvar kľúčovej dierky. Chirurg najprv vyberie nadbytočné tkanivo, potom posunie bradavku smerom nahor a nakoniec odreže nadbytočnú kožu.

Chirurgovia v tomto prípade používajú vstrebateľné stehy, ktoré sa stratia do 2 týždňov. Po zašití rany pacientku zobudia, tá zostáva ešte deň/dva na pozorovaní v nemocnici.

Starostlivosť po zákroku

Na konci operácie personál ovinie pacientke okolo pŕs pevné obväzy. Takto sa zmierni tlak, ktorý by nastal, akonáhle by prsia zostali voľné. Zároveň to pomáha držať ich tvar.

Po 2 dňoch lekári pacientke zložia obväzy a urobia prvú kontrolu svojej práce. Žena si potom oblečie špeciálnu zdravotnú podprsenku, ktorú bude nosiť 2 mesiace alebo dlhšie. Neskôr ju môže vymeniť za bežnú spodnú bielizeň, ktorá by však mala byť rovnako vystužená, aby dala prsiam na začiatku oporu.

zmenšenie pŕs cena
Zdroj foto: Shutterstock.com

Komplikácie v podobe opuchov a zápalov

Prsia musia čeliť počas zákroku veľkým zmenám, keďže ide o veľký zásah do tela. Preto je prirodzené, že prvé týždne bude hojenie pomerne bolestivé. Najčastejšou komplikáciou sú opuchy, ktoré trvajú zhruba 2 týždne.

Ak by nepoľavili ani dovtedy, zdravotný stav musíte konzultovať s lekárom. Na prsníkoch síce vzniknú drobné modriny, niekedy sa objavia aj zápaly, no do mesiaca musia tieto problémy ustúpiť. Tu sú niektoré zriedkavé pooperačné ťažkosti:

Čo ak stratím citlivosť v prsníkoch?

Tento jav je veľmi bežný po akejkoľvek plastickej úprave pŕs. Po zložení zdravotnej podprsenky sú ženy nepríjemne zaskočené, že zrazu pokožka nie je taká citlivá na dotyk, ako v minulosti. Kvôli tomu sa zľaknú, že strácajú jeden z dôležitých prvkov erotickej stimulácie. Po 3 mesiacoch sa tento stav upraví a prsníky budú opäť rovnako citlivé.

Čo nemôžete robiť po tejto operácii?

Lekári odporúčajú, aby ste nasledujúce 2 mesiace vynechali všetky športové aktivity. Dávajte si pozor najmä na beh, začnite s ním len veľmi pozvoľna.

Pol roka po zákroku používajte počas cvičenia špeciálnu vystuženú podprsenku. Ak by ste po nejakom tréningu mali neprestávajúce bolesti, alebo by ste začali krvácať, konzultujte svoj stav s lekárom.

Vyhýbajte sa zdvíhaniu ťažkých predmetov, najmä ak sú umiestnené na zemi. V intímnom živote zvoľnite tempo a vyberte si polohy, pri ktorých sa prsia veľmi nepohybujú a nebudú vás bolieť.

Zmenšenie pŕs a dojčenie

V prípade, že pacientka nemá silné bolesti chrbtice, neodporúča sa, aby absolvovala zákrok, pokiaľ ešte len plánuje otehotnieť. Každým dojčením sa prsia zväčšia a narušia svoj tvar, preto je dosť pravdepodobné, že by musela opätovne absolvovať ďalšie zmenšenie alebo korekcie.

V žiadnom prípade sa neodporúča zmenšenie pŕs v čase, keď je už žena tehotná, alebo keď reálne plánuje otehotnieť. Prsia potrebujú čas na regeneráciu, a prekonanie takýchto zmien by mohlo spôsobiť problémy s dojčením. Operácia môže prebehnúť najskôr pol roka po skončení tvorby materského mlieka.

zmenšenie pŕs cvičením
Zdroj foto: Shutterstock.com

Zmenšenie pŕs u mužov

Zmenšovanie pŕs nie je určené len pre ženy. Tento zákrok často podstupujú aj muži s väčšou nadváhou, ktorí to pociťujú najmä ako estetický problém. V ich prípade chrbtica až natoľko netrpí, no zväčšené prsia môžu u nich spôsobiť psychické problémy a blok pri vytváraní nových vzťahov. Aj v tomto prípade prebieha operácia rovnako, len tentoraz sa odstráni úplne všetko nepotrebné tkanivo.

Zmenšenie pŕs cvičením?

Prsia sa dajú upraviť cvičením len v určitej miere. Vždy je nutné konzultovať správny tréning s osobným trénerom, ktorý určí presné zloženie cvikov, aby svalstvo spevnelo, a tým sa aj redukovalo.

Od cvičenia nemôžete očakávať rovnaké zmeny ako po operačnom zákroku. Obvykle ide iba o tvarovanie a maximálne zmenšenie o jedno číslo. Fitnes tréneri odporúčajú kombinovať pravidelný tréning so studenými sprchami, čo podporuje spevnenie pŕs.

Redukcia nadváhy

V prípade, že máte obezitu, zmenšenie pŕs nebude jedinou vecou, ktorá vás ochráni pred bolesťou chrbtice. Vtedy sa vám len čiastočne uľaví, ale svoj problém musíte riešiť ďalej úpravou hmotnosti. Navyše, pri opätovnom priberaní vám hrozí, že sa vám prsia znova zväčšia.

Preto by ste mali po úprave prsníkov zmeniť aj svoj životný štýl. Niektorí plastickí chirurgovia odporúčajú ženám s vyššou nadváhou, aby najprv schudli, a až tak podstúpili zákrok, ktorý im zároveň upraví prsia do krajšieho tvaru.

Zdroje:

http://poistovne.sk/32034-sk/kedy-poistovna-preplati-plasticku-operaciu.php

https://sk.medixa.org/liecba/plasticka-operacia-prs

Breast reduction

Reduced breast size

https://www.rd.com/health/beauty/wish-id-known-before-breast-reduction/

https://www.prevention.com/health/a20481191/10-things-you-should-know-about-breast-reduction-surgery/

https://www.health.com/health/gallery/0,,20951232,00.html

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/breast-reduction-surgery/about/pac-20385246

1 odpovedí na “Zmenšenie pŕs: Operácia uľaví od bolestí chrbta a iných problémov

Pridaj komentár