ZDRAVOTNÍCTVO: Prezident odobril prísnejšie posudzovanie poisťovní

BRATISLAVA 1. apríla (SITA) – Podmienky posudzovania platobnej bilancie zdravotných poisťovní sa definitívne sprísnia od 30. júna 2012. Novelu zákona o zdravotných poisťovniach, ktorú vo štvrtok schválil parlament, už totiž podpísal aj prezident Ivan Gašparovič. Pôvodný vládny návrh pritom predpokladal posun až od začiatku roku 2013. Zmenu presadil poslanec Stanislav Fořt (SaS). S posunom účinnosti o pol roka dopredu nesúhlasilo ministerstvo zdravotníctva, ani vedenie VšZP.

Novelu zákona o zdravotných poisťovniach schválila vláda v stredu, odobrila aj jej prerokovanie v skrátenom legislatívnom konaní. Ako po rokovaní kabinetu uviedla premiérka Iveta Radičová, vláda používa a použije všetky dostupné procesy a nástroje, aby zabránila riziku, žeby sa VšZP mohla dostať do konkurzu. Podľa vyjadrení generálneho riaditeľa poisťovne Mariána Faktora je poisťovňa aktuálne platobne schopná, teda spláca svoje záväzky do 30 dní od lehoty splatnosti. Ostatná novela zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá začne platiť od piatka 1. apríla, podmienky platobnej schopnosti sprísňuje, pridáva k nim sledovanie pomeru krátkodobých pohľadávok a záväzkov a kapitálovej primeranosti. Práve s ich napĺňaním by poisťovňa mohla mať problémy.

Momentálne podľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou všetky zdravotné poisťovne plnia platobnú schopnosť. Ak by ju neplnili, úrad im môže, respektíve v niektorých prípadoch aj musí, uložiť sankcie. Môže ísť o uloženie finančnej pokuty, nariadenie ozdraveného plánu, zavedenie nútenej správy, ale aj zrušenie povolenia.

Iba v utorok minister zdravotníctva Ivan Uhliarik a generálny riaditeľ VšZP informovali, že bývalé vedenie poisťovne viedlo nafúknuté, nereálne účtovníctvo a prikrášlilo s hospodársky výsledok o viac ako 50 mil. eur. Problémom bolo najmä preceňovanie pohľadávok a nesprávne vytváranie opravných položiek. Aktuálne s ukázalo, ž na minimálne pokrytie všetkých pohľadávok b bolo potrebných približne 6 mil. eur. O túto sumu b sa tak zvýšila minuloročná deklarovaná koncoročná strata 70 mil. eur a dosiahla b tak 135 mil. eur. P zúčtovaní tejto straty b kleslo vlastné imanie poisťovne n 27 mil. eur.

< >Všeobecná zdravotná poisťovňa j najväčšou poisťovňou n trhu. Začiatkom roku 2010 s zlúčila s Spoločnou zdravotnou poisťovňou. V súčasnosti s stará o viac ako 3,5 mil. klientov. Minuloročné hospodárenie ukončila s stratou takmer 7 mil. eur. V samotnom januári 2011 evidovala zisk necelých 1,7 mil. eur.

< >Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou uskutočnil v septembri uplynulého roku v poisťovni dohľad. Jeho výsledkom bola séria ozdravných opatrení, ktoré VšZP musela prijať. K nim patrí zabezpečenie vyrovnaného hospodárenia n mesačnej báze, zníženie nákladov n nákup zdravotnej starostlivosti, č optimalizácia siete pobočiek a počtu pracovných miest.

Pridaj komentár