ZDRAVOTNÍCTVO: Čas pacientov nie je dodržiavaný, hoci na to majú právo

BRATISLAVA 18. apríla (SITA) – Právo na rešpektovanie pacientovho času patrí medzi najmenej dodržiavané práva pacientov v Európe. Každý má pritom právo byť ošetrený v krátkom a vopred určenom čase, čo zaručuje Európska charta práv pacientov. Na dodržiavanie práv pacientov bol zameraný prieskum Hodnotenie práv pacientov v Európe, ktorý sa uskutočnil vo všetkých krajinách Európskej únie. Do prieskumu sa zapojilo 56 nemocníc, 23 ministerstiev a 70 občianskych združení.

Súčasťou prieskumu bolo monitorovanie situácie v zdravotníckych zariadeniach, rozhovory s predstaviteľmi nemocníc a informácie zhromaždené od pacientov, ktoré priniesli bezprostredné názory občanov na stav a kvalitu zdravotnej starostlivosti. V každej z krajín boli hodnotené najmenej dve najväčšie nemocnice, ministerstvo zdravotníctva a občianske organizácie, ktoré sa zameriavajú na ochranu práv pacientov.

Medzi najmenej dodržiavané práva pacientov okrem práva na rešpektovanie pacientovho času, ktoré je problémom v devätnástich z dvadsiatich krajín, patrí aj právo slobodného výberu a právo na prístup k zdravotným službám. „Oficiálne ich máme na papieri, ale prax je úplne iná,“ povedala na pondelkovej tlačovej besede Petra Čakovská z Občianskeho združenia OMBUDSPOT, ktoré sa venuje právam spotrebiteľov.

K čiastočne dodržiavaným právam patrí právo pacienta na bezpečnosť, právo na dodržiavanie úrovne kvality a právo na inovácie, teda prístup k inovatívnym metódam. Najviac s

Pridaj komentár