ZDRAVIE: Zdravotné poisťovne budú môcť od pondelka opäť tvoriť zisk

Bratislava 31. júla (TASR) – Zdravotné poisťovne budú môcť od pondelka 1. augusta opätovne tvoriť zisk, čo im zakázala bývalá vláda. Umožní im to novela zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá vstupuje do účinnosti. Novela z dielne ministerstva zdravotníctva reaguje na nález Ústavného súdu SR, podľa ktorého bol zákaz zisku poisťovní protiústavný.
Tvorba zisku bude mať pravidlá. Zdravotná poisťovňa musí použiť zisk na tvorbu rezervného fondu do výšky 20 percent základného imania spoločnosti a zvyšnú časť bude môcť rozdeliť medzi akcionárov. Ďalšou podmienkou je povinná tvorba technických rezerv na úhradu plánovanej zdravotnej starostlivosti pre poistencov zaradených v čakacích zoznamoch.
Navrhované podmienky majú podľa ministerstva zabezpečiť, aby poisťovne netvorili zisk v neprospech svojich pacientov a neodsúvali im napríklad operácie. „Zdravotná poisťovňa nemôže dosahovať zisk na úkor svojich poistencov tým, že by ich odsúvala do poradovníkov namiesto toho, aby im uhradila zdravotnú starostlivosť bez čakania,“ konštatuje ministerstvo.
Legislatívnu úpravu zakazujúcu zdravotným poisťovniam tvorbu zisku zaviedla od roku 2008 predchádzajúca vláda pod vedením Roberta Fica (Smer-SD). Vládna koalícia na čele s Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS) to považovala za zlé opatrenie. V programových tézach preto deklarovala, že tvorba zisku zdravotných poisťovní by sa mala za jasne stanovených pravidiel opäť obnoviť.
Novela zákona prináša aj komplexnú právnu úpravu prevodu poistného kmeňa. Zavádza sa možnosť odplatného prevodu poistného kmeňa. V prípade dobrovoľného prevodu budú môcť poistenci nesúhlasiť s prevodom vlastnej prihlášky do inej poisťovne. Znížiť sa tiež majú bariéry pre vstup nových subjektov na trh poskytovateľov zdravotného poistenia, tak aby sa odstránila diskriminácia menších poisťovní a uľahčil sa prípadný vstup nových poisťovní na trh.

Pridaj komentár