ZDRAVIE: Zákon o mzdách sestrier podľa ASL SR ohrozuje ambulancie lekárov

Bratislava 7. februára (TASR) – Nová právna norma o minimálnych mzdových nárokoch zdravotných sestier ohrozuje podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Ladislava Pásztora štvrtinu ambulancií pediatrov a pätinu ambulancií lekárov pre dospelých či pľúcne ambulancie špecialistov. Dôvodom majú byť nedostatočné zdroje zo strany zdravotných poisťovní na pokrytie zvýšených mzdových nárokov. Pásztor preto avizoval, že súkromní lekári s nimi začnú rokovať o navýšení úhrad. Pokiaľ by k navýšeniu nedošlo, môže byť údajne ohrozená zdravotná starostlivosť.
Šéf asociácie poznamenal, že chápe sestry a ich požiadavky, upozornil však, že ich napĺňanie pôjde na úkor ostatných výdavkov v ambulanciách. Poukázal na to, že pokiaľ lekári nezaplatia za energie, tak ich odpoja a v prípade nezaplatenia za lieky či materiál, ich ďalšie dodávky neprídu. Súkromní lekári preto žiadajú vládu, parlament a zdravotné poisťovne, aby zabezpečili potrebné financie pre ambulantný sektor v súvislosti so zákonom, ktorí schválili, v opačnom prípade bude podľa jeho slov najmä v regiónoch ohrozená dostupnosť zdravotnej starostlivosti.
Nový zákon zvyšuje mzdy sestier a pôrodných asistentiek na úroveň od 640 do 928 eur v závislosti od dĺžky praxe. Sestre a asistentke bude zároveň prináležať za výkon špecializovaných pracovných činností príplatok vo výške 66 eur mesačne a za výkon certifikovaných pracovných činností 33 eur mesačne. Slovenské zdravotné sestry priemerne vlani zarobili 764 eur. Schválená právna úprava sa dotkne asi 40.000 slovenských sestier a pôrodných asistentiek.
Voči právnej úprave Asociácia súkromných lekárov SR namietala aj v minulosti. Na zasadnutí parlamentného výboru pre zdravotníctvo rovnako ako dnes upozorňoval, že existuje hrozba, že by lekár a sestra mohli mať rovnaký plat. Personálny náklad na ambulanciu by tak bol okolo 2800 eur mesačne, pričom väčšina lekárov dostáva od poisťovní okolo 3000 až 3500 eur a neostávalo by im tak skoro nič na prevádzku ambulancie.

Pridaj komentár