ZDRAVIE: V parlamente testovali lekári kondíciu poslancov

Bratislava 6. decembra (TASR) – Predseda parlamentného zdravotníckeho výboru Richard Raši (Smer-SD) je prekvapený, že má horšiu kondíciu ako športovec Michal Martikán. Ukázal mu to Ruffierov test, ktorý obaja absolvovali v rámci parlamentnej akcie o prevencii. „Na moje prekvapenie má Mišo Martikán naozaj lepšiu kondíciu ako ja,“ povedal s úsmevom pre TASR Raši po tom, ako si trochu zadrepoval a nechal si párkrát zmerať tlak.
Priblížil, že pri Ruffierovom teste sa zisťuje frekvencia pred výkonom a po výkone. „Za minútu po výkone by frekvencia mala klesnúť na úroveň tepu srdca pred výkonom. Ja som mal 90 pred a 88 minútu po výkone. Tak by to malo byť, aby sa telo rýchlo regenerovalo. To je znak toho, že je v dobrej kondícii,“ vysvetlil Raši.
Okrem tohto testu je možné v parlamente zmerať si tlak či cholesterol a poradiť sa o výsledkoch s lekármi. Šéf Mostu-Híd Béla Bugár by mal podľa odporúčaní prestať fajčiť a poslanec KDH Alojz Přidal začať cvičiť a menej jesť. „Dopadlo to, ako som čakal. Mám trošku vyšší tlak a som na hranici obezity,“ uviedol pre TASR. Zároveň sľúbil, že bude cvičiť.
„Výsledky mám eňo ňuňo, len by som mal prestať fajčiť,“ povedal pre TASR Bugár, ktorý nie je pravidelný fajčiar, len občas si dá „cigáro“. Keďže sa chce vyhnúť problémom v budúcnosti, zrejme bude rešpektovať odporúčanie lekárov. „Vynechám to cigáro,“ podotkol s tým, že naďalej bude cvičiť, keďže mu to pomáha na chrbticu. Teší ho, že sa nemusí vzdať sladkostí, ktoré má rád, hladinu cukru mal totiž celkom v poriadku. Mal síce o čosi vyššie hodnoty, než by mal mať, ale za to vraj môže kúsok čokolády, ktorú pred vyšetrením zjedol, hoci mal prísť nalačno.
Počas dnešného parlamentného podujatia merajú lekári krvný tlak, hladinu cukru a cholesterolu a podiel tuku a svalstva v tele. Vyšetrenia sa konajú od 10.00 do 16.00 h. Akcia má upozorniť na zhoršujúci sa životný štýl na Slovensku, kde pribúda veľa obéznych ľudí, srdcovo-cievnych a onkologických ochorení a zároveň učiť o dôležitosti prevencie. V rámci podujatia sa v parlamente objavili aj športovci Daniela Hantuchová a Michal Martikán. Preoblečení za anjela a čerta ponúkali perníky a zdravé jabĺčka. Zdôrazňovali potrebu pohybu a prevencie. Podľa Rašiho im ľudia viac uveria ako „nejakým politikom“, ktorí o prevencii a zdraví hovoria v televízii. „Radšej si nájdu cestu k tým, ktorí sú naozaj predstaviteľmi toho zdravého,“ poznamenal.

Pridaj komentár