ZDRAVIE: Pod hromadné výpovede sa doteraz podpísalo takmer 1500 lekárov

Bratislava 14. septembra (TASR) – Pod hromadné výpovede sa doteraz podpísalo takmer 1500 lekárov spomedzi asi 6500 v slovenských nemocniciach. „Výpovede zatiaľ nedávame, zatiaľ ich zbierame, podáme ich všetky naraz,“ uviedol na dnešnej tlačovej konferencii šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marian Kollár. Kedy by k podaniu výpovedí malo reálne prísť, nekonkretizoval, nedávno sa však vyjadril, že by to mohlo byť od októbra. Podľa jeho slov odbory vnímajú hromadné výpovede ako jedinú a poslednú možnosť ako zachrániť slovenské zdravotníctvo. 
Ozrejmil, že podpisovanie výpovedí prebieha prakticky vo všetkých nemocniciach na Slovensku, v súčasnosti sa plánujú stretnutia s lekármi v bratislavských nemocniciach. „Na to, že ich skutočne zbierame len niekoľko dní, považujeme toto číslo za obrovský úspech a sme presvedčení, že nás bude podstatne viac,“ zdôraznil. Podporu slovenským kolegom dnes vyjadril aj predseda Lekárskeho odborového klubu – Zväzu českých lekárov (LOK-SČL) Martin Engel, ktorý označil ich požiadavky za oprávnené.
Zdravotníci nepodanie výpovedí podmieňujú štyrmi požiadavkami, ktoré vnímajú ako komplex. Medzi tie patrí dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Podporu lekárom, ktorí deklarovali pripravenosť podať výpovede, vyjadrila aj Slovenská lekárska komora. Proti transformácii nemocníc sa tiež začala petícia, ktorú podporili viaceré osobnosti kultúrneho života.
Ako poukázal Kollár, počas uplynulých troch týždňov, odkedy lekári oznámili, koľko z nich je pripravených sa pod výpoveď podpísať, sa v prístupe kompetentných k ich požiadavkám nič nezmenilo. „Obdobie dialógu sa skončilo, dialóg sa teda skončil skôr, ako sa začal, bohužiaľ, nie našou vinou,“ konštatoval Kollár s tým, že teraz lekárom už neostáva nič iné iba použiť všetky zákonné prostriedky, aby sa začalo diskutovať a aby sa „krízová“ situácia v zdravotníctve začala riešiť. 
„Slovenské zdravotníctvo potrebuje zmenu, a to zásadnú. Bohužiaľ, na túto zmenu my čakáme už 20 rokov,“ povedal Kollár s tým, že všetky doterajšie vlády zdravotníkov presvedčovali, že ich kroky smerujú k lepšiemu zdravotníctvu. Výsledkom však podľa neho je, že počas tohto obdobia sa na zdravotníctve neustále nabaľujú rôzne skupiny a nedostatok financií pre zdravotníkov a pacientov je čoraz väčší. „Aj teraz sa nás snaží minister presvedčiť, že to bude lepšie, ale vieme, že to je len ďalšia lož, ktorá má zablokovať naše požiadavky.“
„Základným bodom všetkých požiadaviek odborového zväzu sú peniaze. Peniaze na platy, viac peňazí do zdravotníctva, viac peňazí pre nemocnice, ak by to naozaj záležalo odo mňa, som prvý, ktorý by dal lekárom a sestrám viac peňazí,“ reagoval minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Ako však poukázal, otázkou však je, či sa budú aj naďalej do zdravotníctva iba nalievať peniaze, alebo sa začnú efektívne využívať. „Ja volím kombináciu obidvoch,“ konštatoval s tým, že najprv treba urobiť v nemocniciach poriadok a potom sa možno začať baviť o tom, že zdravotníctvo bude mať viac peňazí. Navýšenie zdrojov okrem toho očakáva od reformy liekovej politiky.
„Čo sa týka výpovedí je, samozrejme, na každom lekárovi, aby zvážil, či kvôli peniazom opustí svojich pacientov, tých, ktorí to najviac potrebujú a som osobne presvedčený, že lekári v tomto stave a v tomto systéme takisto nevidia východisko,“ uviedol Uhliarik. Zároveň vyzval lekárov, aby diskutovali podobne ako zdravotné sestry. „Nebráňme sa rokovaniu, nehovorme všetko alebo nič, rokujme,“ zdôraznil. Šéf rezortu si vie predstaviť kompromis na troch požiadavkách lekárov, výnimkou je zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti.

Pridaj komentár