ZDRAVIE: Neurochirurg M. Mrázik predstavil iniciatívu proti úplatkom

Žilina 26. júna (TASR) – Takzvanú malú korupciu by mali zo zdravotníctva pomôcť odstrániť odznaky na hrudiach lekárov s výstižným nápisom Úplatky neberiem! Rovnomennú osobnú iniciatívu dnes oficiálne predstavil žilinský neurochirurg Milan Mrázik.
„Počas nedávneho štrajku sme nosili odznaky s nápisom Nemôžem byť ticho aj kvôli Vám – Výpoveď, no a teraz je načase, aby sme si rovnako hrdo pripli odznaky s nápisom Úplatky neberiem. Pred pár týždňami som o tom napísal blog a uvedomil si, že nemôžem ostať len pri ňom. Preto som dal vyrobiť tieto odznaky a začal ich ponúkať kolegom,“ vysvetlil.
Korupciu musia podľa neho zo zdravotníctva vymiesť obidve zainteresované strany, lekári aj pacienti. „Korupčné prostredie nevytvárajú len lekári, ktorí si úplatky pýtajú, ale i pacienti, ktorí im ich ponúkajú bez toho, aby ich o to niekto žiadal. Je to obojstranne neetické počínanie,“ pokračoval autor netradičnej iniciatívy.
„Nosením týchto odznakov môžeme v našich ambulanciách a oddeleniach vytvoriť priaznivú protikorupčnú atmosféru. Uľahčí to situáciu pacientom, ktorí majú pocit, že bez úplatku im lekár neposkytne primeranú zdravotnú starostlivosť. Verím, že tento výstižný symbol prelomí ľady bez potreby trápneho slovného doťahovania pri odmietaní úplatku,“ zdôraznil Mrázik.
Zároveň uviedol, že spomínané odznaky už nosí niekoľko desiatok lekárov. „Neviem, či je to veľa alebo málo. Rozhodne však viem, že bol najvyšší čas konečne s tým nejako začať. Lekári nie sú takí skorumpovaní, ako si neraz myslí verejnosť. Je na nás, aby sme otvorenou diskusiou a etickým správaním zmenili tento skreslený obraz lekárskeho stavu,“ dodal.

Pridaj komentár