ZDRAVIE: Medzinárodnú cyklotúru Na bicykli deťom podporilo už približne 1200 ľudí

Bratislava 13. júna (TASR) – Medzinárodnú charitatívnu cyklotúru Na bicykli deťom podporilo už približne 1200 ľudí. Pelotón štartoval v stredu (8.6.) z najzápadnejšieho českého mesta Aš, dnes prekročil česko-slovenské hranice, v Bratislave sa zastavil v Detskej fakultnej nemocnici na Kramároch, aj na Úrade Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Na Kramároch prijal pelotón riaditeľ DFNsP nemocnice Daniel Žitňan, odtiaľ smerovali cyklisti aj s predsedom BSK Pavlom Frešom na Úrad BSK, kde im prišiel vyjadriť podporu aj minister financií Ivan Mikloš.
Cieľom cyklotúry je najvýchodnejšia obec SR Nová Sedlica, kde pelotón dorazí 18. júna. Organizátori chcú projektom pomôcť onkologicky chorým pacientom a ich rodinám. „Prešli sme už 900 kilometrov, pred nami je druhá časť, na ktorú sa tešíme,“ povedal svetoznámy cyklista a viacnásobný majster sveta jazdiaci na vysokom bicykli Jozef Zimovčák, ktorý bicykluje na čele pelotónu.
Podľa Freša má táto charitatívna akcia dva významy. „Akcia propaguje bicykel ako štandardný dopravný prostriedok a myslím si, že je správne ukazovať, že nielen autá a autobusy slúžia na prepravu ľudí. Druhý význam akcie je v tom, že výťažok z akcie smeruje k onkologicky chorým pacientom. Je to najviac zraniteľná skupina a to málo, čo môžeme pre ich uzdravenie urobiť, je, že im aspoň takto môžme pomôcť,“ povedal Frešo. Do charitatívnej akcie sa zapojili aj olympijskí víťazi bratia Peter a Pavol Hochschornerovci, dráhový cyklista Jozef Žabka, hokejoví reprezentanti Miroslav Lažo a Peter Podhradský, operný spevák Martin Babjak aj herec Ivan Vojtek. Zapojiť sa majú aj hokejisti Marián Gáborík a Ján Pardavý.
Druhý ročník projektu Na bicykli deťom prekoná počas 11 dní trasu 1635 kilometrov. Tento unikátny česko-slovenský projekt sa realizuje pod záštitou ministra financií Ivana Mikloša, podporil ho aj BSK. Okrem stálych účastníkov pelotónu sa do akcie na bicykli môže zapojiť aj širšia verejnosť v regiónoch, ktorými bude túra prechádzať. Projekt môže verejnosť podporiť aj finančne. Za vyzbierané peniaze sa v polovici júna uskutoční v Tatranskej Lomnici prvý česko-slovenský relaxačno-rekondičný pobyt pre 50 onkologicky chorých deti s mamičkami.

Pridaj komentár