ZDRAVIE: Ľudskosť a osveta dokážu výrazne zlepšiť kvalitu života psoriatikov

Liptovský Mikuláš 22. októbra (TASR) – Nevyhnutnosť čo najefektívnejšej osvety v súvislosti s chybnými predsudkami vyplývajúcimi z nevedomosti, ktoré sú hlavnou príčinou diskriminácie ľudí trpiacich psoriázou, bola jednou z ústredných tém výročného snemu Spoločnosti psoriatikov a atopikov (SPaA) SR.
„Náš zásadný odkaz pre širokú verejnosť je, že psoriáza nie je infekčným ochorením. Netreba sa vôbec obávať kontaktov s ľuďmi, ktorí ňou trpia, podať im ruku či prijať ich do zamestnania. Existujú závažnejšie hendikepy, ktoré sa darí prekonávať. Apelujeme pritom na obyčajnú ľudskosť,“ uviedla pre TASR hovorkyňa SPaA SR Mária Cetkovská 
Snahou združenia je podľa nej odstraňovanie zbytočných veľmi nepríjemných spoločenských a sociálnych bariér psoriatikov. „Nikto z nás nevie, čo ho kedy postretne, no väčšinou si akosi neuvedomujeme, že zrazu môže byť všetko inak,“ zdôraznila s tým, že základné prejavy psoriázy sa objavujú približne až u piatich percent populácie slovenského obyvateľstva.
„Popri genetickej dispozícii môže byť spúšťačom rozvoja psoriázy napríklad i stres. Zameriavame sa najmä na šírenie odbornej osvety a poradenstva. Veľa ľudí nevie prakticky nič o moderných liečebných metódach, ktoré ich síce definitívne nezbavia tohto chronického ochorenia, ale dokážu ho v mnohých prípadoch do značnej miery utlmiť a zlepšiť tak kvalitu ich života,“ dodala Cetkovská.

Pridaj komentár