ZDRAVIE: LOZ žiada Hrušovského, aby stiahol zákon o obmedzení práva na štrajk

Bratislava 25. januára (TASR) – Lekárske odborové združenie (LOZ) žiada predsedu parlamentu Pavla Hrušovského (KDH), aby z rokovania stiahol zákon, ktorý má zdravotníkom obmedziť právo na štrajk. Odborári návrh vnímajú ako akt politickej pomsty. 
„Zákon má taký závažný charakter a nielen pre odborové hnutie, že sa nám nezdá vhodné, aby bol riešený na poslednej schôdzi NR SR,“ napísal v liste Hrušovskému líder LOZ Marian Kollár. Odborárom sa nepáči, že vláda návrh predložila do parlamentu bez pripomienkového konania a bez prerokovania v legislatívnej rade vlády. „Boli by sme radi, ak by ste nám povedali, ktorá politická strana chce, aby sa takto bez účasti verejnosti schvaľovali zákony? Čo bránilo vláde dať tento materiál do riadneho pripomienkového konania?“ pýta sa predsedu parlamentu v liste, ktorý LOZ poslalo médiám.
Vláda, ktorá ovláda zdravotnícke zariadenia, by podľa neho nemala byť nezávislým arbitrom, ktorý by mal mať právo zrušiť štrajk zdravotníckych pracovníkov. Rezort zdravotníctva by zas nemal dávať pokuty až do desaťnásobne vyššej sumy oproti zákonu o hospodárskej mobilizácii a fakticky odnímať právo vykonávať zdravotnícke povolanie zabránením registrácie na desať rokov bez súdu. „Ide podľa nás o typický konflikt záujmov,“ tvrdia odborári. O týchto veciach by mal podľa združenia rozhodovať nezávislý súd. 
Líder odborárov ďalej v liste uviedol, že ak vláda považuje za nutné obmedziť zdravotníkom právo na štrajk, musí im zabezpečiť podobné protihodnoty vyvažujúce odňatie tohto práva, ako majú policajti, vojaci či sudcovia.
Aj keby Hrušovský požiadavke LOZ nevyhovel a návrh by zostal na programe schôdze, poslanci už zmeny schváliť nestihnú. Nadchádzajúca schôdza je totiž poslednou pred voľbami a do ďalšieho volebného obdobia sa zákony prenášať nemôžu. „Máme obavy, že v tejto veci by celé legislatívne konanie mohlo ísť neštandardným spôsobom a preto sme oslovili pána predsedu Hrušovského, pána ministra Uhliarika a predsedov politických strán, aby vedeli, že je tu ten problém a treba ho riešiť,“ reagoval Kollár na otázku, prečo odborári napriek týmto okolnostiam žiadajú o stiahnutie bodu.

Pridaj komentár