Vláda berie peniaze zo zdravotníctva v rozpore s legislatívnymi pravidlami

Vláda SR schválila vo štvrtok, 20. novembra 2014, novelu zákona č.580/2004 Z.z., ktorá zavedením odpočítateľnej odvodovej položky (OOP) zoberie z balíka na zdravotnú starostlivosť najmenej 200 miliónov eur.

Pri prejednávaní tejto významnej zmeny však neboli dodržané legislatívne pravidlá: návrh novely nebol publikovaný na portáli právnych predpisov, ani riadne doručený do zdravotných poisťovní. Po získaní informácií o príprave materiálu mali zdravotné poisťovne na pripomienkovanie menej ako 24 hodín.

Neštandardný postup ministerstva je jasným znakom, že opatrenie (a jeho dopady na zdravotné poisťovne) pripravovalo na poslednú chvíľu, pričom jednotlivé rezorty naň neboli pripravené.

“Robiť týmto spôsobom také zásadné zásahy do rozpočtu zdravotníctva, od ktorého závisí zdravotná starostlivosť pre občanov, je minimálne nezodpovedné,” upozorňuje prezidentka Združenia zdravotných poisťovní SR (ZZP) Katarína Kafková.

Ako Kafková dodáva, celý proces prípravy štátneho rozpočtu naznačuje, že vláda sa chce vyhnúť akejkoľvek diskusii a kritike krokov, ktoré reálne prinesú zhoršenie zdravotnej starostlivosti.

Vláda SR totiž podľa K. Kafkovej doteraz nepreukázala, že v plnej miere vykompenzuje výpadok súvisiaci so zavedením odpočítateľnej odvodovej položky. Ten podľa ministerstva financií SR dosiahne výšku 152 mil. eur.

Tento výpadok však môže byť podľa prepočtov zdravotných poisťovní oveľa vyšší, a to až viac ako 200 miliónov eur. Ak ministerstvo financií tento výpadok nepokryje, zdravotné poisťovne budú nútené okamžite znížiť úhradu zdravotnej starostlivosti poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, čo bude mať za následok výrazné zhoršenie kvality zdravotnej starostlivosti pre slovenských občanov.

„Nerozumiem, prečo ministerstvá nechcú akceptovať naše pripomienky k skutočnej výške výpadku, ako aj k potrebnému navýšeniu kompenzácie,“ upozorňuje prezidentka ZZP K. Kafková.

Podľa Kafkovej nejde totiž o fiktívne peniaze, ale o prostriedky, ktoré by v prípade nezavedenia odpočítateľnej položky šli na zdravotnú starostlivosť pre pacientov.

„Zvýšenie poistného za poistencov štátu vytvára ilúziu väčšej kopy peňazí. V skutočnosti však zdravotníctvo bude zase chudobnejšie,“ vysvetľuje K. Kafková.

Ak pôjdu  na zdravotnú starostlivosť rovnaké prostriedky, ako v prípade nezavedenia odvodovej odpočítateľnej položky, štát musí zvýšiť platbu za poistencov štátu na 4,6 %. Aktuálne však počíta iba so zvýšením na 4,16 %, čo je približne 34,278 EUR na poistenca za mesiac.

„Takáto sadzba nielenže nekompenzuje odvodovú odpočítateľnú položku, ale je dokonca nižšia ako poistné za poistencov štátu v roku 2010,“ upozorňuje K. Kafková.

ZZP považuje za nešťastné a neštandardné, ak sa takéto zásadné zásahy do rozpočtu zdravotníctva robia ex post a narýchlo, teda po schválení návrhu rozpočtu vládou SR.

„Vláda avizovala tento krok už cez leto. Prečo nebol v rozpočte, ktorý schválila, a teraz ho dostane vybraná odborná verejnosť na pripomienkovanie len necelých 24 hodín pred schválením?“ pýta sa K. Kafková.

Neštandardne krátky časový priestor na pripomienkové konanie takej významnej zmeny, výrazne zužuje priestor na verejnú odbornú diskusiu o skutočných dopadoch takýchto návrhov. ZZP zároveň upozorňuje, že ak prejde návrh odvodovej odpočítateľnej položky a poistného za poistencov štátu tak, ako je v súčasnosti navrhnutý, pôjde to na úkor poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre pacientov.

Kontakt pre médiá:

MUDr. Katarína Kafková

prezidentka ZZP SR

Tel: 0903 217 234

kafkova@zzp-sr.sk

Peter Porubský

NEUROPEA Communication

Tel: 0905 231 622

porubsky@neuropea.com

Pridaj komentár