ÚVZ SR varuje: Nebezpečný parfum a farba na tetovanie

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Českej republike a v Taliansku.

V prvom prípade ide o parfém, v druhom o farbu na tetovanie. Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike.

OPIUM POUR HOMME – parfum

Značka: YVFS SAINT LAORFNT

Výrobná dávka: NO: 58042, čiarový kód: 6936832890790

Krajina pôvodu: Čína

Výrobca: Shanghai Qinwang Biotechnology Co., Ltd., 4F (East), Building 6, No.800, Jiahao Road, Nanxiang Town, Jiading District, Shangai, People’s Republic of China

Popis: 100 ml

Vo výrobku bola zistená prítomnosť látok (Cinnamal, Linalool, Benzyl Benzoate, Coumarin, Citronellol, Eugenol, Cyclohexene Carboxaldehyde, Geraniol), ktoré neboli uvedené v zozname zložiek. Analýzou bolo zistené, že vo výrobku sa nachádzajú látky v koncentráciách, ktoré vyžadujú, aby ich prítomnosť bola vyznačená na obale.

Prítomnosť vonných a aromatických zložiek musí byť uvedená v zozname zložiek, ak ich koncentrácia prekročí 0,001 % v nezmývateľných výrobkoch. Táto informácia pomáha spotrebiteľom, aby sa chránili sa pred použitím výrobkov, ktoré obsahujú špecifické látky, ktoré môžu vyvolať alergickú reakciu u citlivých osôb.

Zdroj foto: ÚVZ SR
Zdroj foto: ÚVZ SR

Bright Sunshine  – farba na tetovanie

Značka: Intenze Product Inc.

Výrobná dávka: batch: SS226

Krajina pôvodu: USA

Výrobca: Intenze Products Inc., 215 NJ-17, Rochelle Park, NJ 07662, Rochelle Park, United States

Popis: 29,6 ml, fľaška so žltooranžovým pigmentom

Výrobok obsahuje aromatický amín: Anisidine (50 mg. kg-1), ktorý by sa nemal nachádzať vo výrobkoch na tetovanie. Výrobok nie je v súlade s rezolúciou Rady Európy, ktorá stanovuje požiadavky a kritériá na bezpečnosť farieb na tetovanie a permanentný make up.

Bright Sunshine

Databáza výrobkov, hlásených do systému RAPEX, je dostupná na webovej stránke Európskej komisie:

http://ec.europa.eu/consumers/consumers_safety/safety_products/rapex/index_en.htm

Informoval: Mgr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD., hlavný hygienik Slovenskej republiky

Redakčne upravené a krátené (jam)

Pridaj komentár