ÚVZ SR: Plagáty v ambulanciách oboznámia ľudí s prevenciou proti chrípke

Bratislava 9. decembra (TASR) – Do zdravotníckych zariadení a nielen tam sa vďaka spolupráci Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) budú distribuovať letáky s radami, ako predchádzať chrípke. „Čo sa týka Bratislavy, plagáty budú umiestnené v MHD, v Univerzitnej nemocnici Bratislava, v Národnom ústave srdcovo-cievnych chorôb, na ÚVZ SR,“ uviedla pre TASR hovorkyňa úradu Lenka Skalická.
Do zdravotníckych zariadení a poradní zdravia poputuje 600 kusov a do vozidiel MHD 1500 plagátov. V rámci prevencie chrípky informačný plagát odporúča umývanie rúk, dodržiavanie odstupu od chorých ľudí, vyhýbanie sa preplneným miestam, konzumáciu výživnej stravy vrátane ovocia a zeleniny, ako aj dostatok oddychu a spánku. Ľudia, ktorí sú chorí, by zase mali zostať doma a obmedziť kontakt s ostatnými, aby nedošlo k ich nákaze.
Chrípku, ktorá ročne potrápi desaťtisíce Slovákov, treba podľa odborníkov liečiť v posteli. „Ako viacero vírusových ochorení, chrípka sa musí vyležať. Odporúčané sú lieky na tlmenie bolesti hlavy, svalov a zníženie teploty,“ uviedol hlavný hygienik SR Ivan Rovný. V prípade ťažkých priebehov sa podľa jeho slov podávajú antivirotiká. Dôležitý je tiež zvýšený príjem tekutín a vitamínov. Prípadov chrípky začína pribúdať v decembri a následne koncom januára a začiatkom februára.
Chrípka je infekčné ochorenie vyvolané vírusom. „Klinicky prebieha ako akútne zápalové ochorenie horných dýchacích ciest. Jej nástup je obvykle náhly, z plného zdravia. Často začína zimnicou, bolesťami hlavy, teplota stúpa na 39 až 40 stupňov,“ priblížil Rovný. Chorý má bolesti svalov a kĺbov, suchý, dráždivý kašeľ, nádchu, pocit sucha a škriabania v hrdle. Ku klinickým príznakom dochádza za jeden až tri dni od infikovania sa. Pokiaľ nevzniknú komplikácie, príznaky po troch až piatich dňoch odznejú. K úplnému uzdraveniu obvykle dôjde do dvoch až štyroch týždňov.

Pridaj komentár