ÚNSS: Väčšina opatrení potrebných pre nevidiacich je užitočná pre všetkých

Bratislava 13. novembra (TASR) – Medzinárodný deň nevidiacich si dnes pripomína Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS), ktorej poslaním je obhajoba a podpora práv a záujmov ľudí so zrakovým postihnutím. TASR informovala Simona Šípová, PR manažérka ÚNSS.
Ako ďalej uviedla, práve 13. novembra v roku 1745 sa narodil Valentin Haüy, priekopník systematického vzdelávania nevidiacich. Širokú škálu aktivít a kurzov, ktoré rozvíjajú schopnosti ľudí so zrakovým postihnutím žiť plnohodnotne a čo najsamostatnejšie, poskytuje i ÚNSS. Rovnako organizuje kultúrne, spoločenské a osvetové podujatia, ktoré sú prispôsobené potrebám osôb so zrakovým postihnutím a informujú verejnosť o ich problémoch a možnostiach.
„Uplatňovanie našich práv sa stane súčasťou budovania životného i spoločenského prostredia pre všetkých vtedy, keď verejnosť, odborníci i rozhodujúce orgány pochopia, že väčšina opatrení potrebných pre nás je užitočná pre všetkých,“ konštatoval predseda ÚNSS Branislav Mamojka a pripomenul ozvučené semafory, oznamovanie zastávok vo verejnej doprave či jasnú tlač informačných materiálov.
„Poslanci Európskeho parlamentu schválil deklaráciu, ktorá žiada Európsku komisiu začať diskusiu o dobrovoľnom označovaní tovarov Braillovým písmom a o ďalších spôsoboch zabezpečujúcich ich prístupnosť osobám so zrakovým postihnutím,“ priblížil Mamojka súčasnú situáciu týkajúcu sa opatrení, ktoré umožňujú prekonávať dôsledky zrakového postihnutia. „Deklarácia získala podporu 447 poslancov, čo je zatiaľ najviac podporená deklarácia v tomto volebnom období,“ dodal.
Občianske združenie ÚNSS združuje nevidiacich a slabozrakých občanov, ich priaznivcov, priateľov a rodičov. Vzniklo v roku 1990. V súčasnosti má viac ako 4700 členov združených v 68 základných organizáciách.

Pridaj komentár