UNB: Vianočný dar pre hematologických pacientov z LPR

Bratislava 18. decembra (TASR) – Vďaka finančnému daru 10.000 eur od Ligy proti rakovine zo zbierky Deň narcisov má Klinika hematológie a transfuziológie v bratislavskej Nemocnici sv. Cyrila a Metoda špičkový hematologický krvinkový separátor Spectra Optia.
„Takýchto milých chvíľ v slovenskom zdravotníctve je veľmi málo. Toto je krásny príklad pomoci v náročnej liečbe ťažko chorých onkologických pacientov,“ na dnešnej prezentácii nového prístroja povedal novinárom riaditeľ nemocnice Miroslav Bdžoch.
Podľa prezidentky Ligy proti rakovine Evy Sirackej je to pekný vianočný dar, ktorý znamená veľký pokrok v liečbe. „Vďaka zbierke s pomocou verejnosti môžeme suplovať povinnosti štátu. Ale ani v najbohatších krajinách tieto nároky v liečbe nepokryje štát,“ konštatovala Siracká.
Nemocnica takýto moderný a výkonný prístroj doteraz nemala a je jediný na Slovensku. Na základe odstredivých síl slúži na oddeľovanie krviniek – bielych, červených, krvných doštičiek a plazmy. Okrem bežnej separácie sa využije na liečbu komplikácií po transplantácii krvotvorných kmeňových buniek od príbuzných aj iných darcov. Výhodou nového prístroja je jeho prenosnosť, a tak bude slúžiť nielen pre päť nemocníc Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB), ale v akútnych prípadoch aj pre ďalšie zdravotnícke zariadenia.
„Je to prístroj svetovej kvality medzi krvinkovými separátormi na vykonávanie liečebných aferéz, ktorých robíme ročne asi 350. Niektoré vyšetrenia trvajú aj päť hodín a sú plánované, ale robíme i akútne pre deti s nízkou hmotnosťou a pre dospelých,“ prezradil Ján Martinka z uvedenej kliniky. Podľa neho aferéza je delenie zdravých a patologických častí krvi, vlastne jej čistenie, a tým príprava na ďalšie použitie podľa individuálnej potreby pre liečbu pacienta.
„Používame niekoľkodesaťročný prístroj a nový nám výrazne skvalitní prácu aj zvýši komfort pre pacienta. Prirovnal by som to k rozdielu medzi čiernobielym a farebným televízorom,“ ozrejmil pre TASR prednosta kliniky Martin Mistrík.

Pridaj komentár