Udalosť roka v pacientskom živote

Pacient a jeho uzdravenie je vo všeobecnosti hlavným cieľom každého systému zdravotníctva. Pozornosť sa však nesmie sústrediť iba na diagnostiku a liečbu ochorení, ale aj zdravotno-sociálne aspekty pacienta. V tom je nezastupiteľná úloha pacientskych organizácií.

Hoci v zahraničí je ich aktívne pôsobenie v spoločnosti samozrejmosťou, slovenské zdravotníctvo sa im ešte len otvára. Pacientske organizácie vytvárajú sieť nápomocných skupín, ktoré aktívne pomáhajú novodiagnostikovaným pacientom zvládnuť ich novú situáciu. Organizované skupiny pacientov vyvíjajú prirodzenú občiansku činnosť, a reprezentujú ich ľudia, ktorí venujú svoju životnú energiu potrebám chorých.

Na problematiku fungovania pacientskych komunít je zameraný aj druhý ročník celoslovenskej konferencie pacientskych organizácií, ktorá sa uskutoční 30. až 31. marca 2012 v hoteli Park v Piešťanoch. Konferenciu organizuje Občianske združenie SLOVENSKÝ PACIENT v spolupráci s vydavateľstvom MedMedia.

Podujatie podporili spoločnosti Novartis, GSK, DÔVERA zdravotná poisťovňa, Janssen, Biogen Idec, Hartmann-Rico, Mundipharma, Grünenthal a Aries 94. Poďakovanie patrí kancelárii WHO na Slovensku za prípravu cenných materiálov pre pacientov.

Pridaj komentár