Monitor dychu chráni každého novorodenca vo FNsP F.D. Roosevelta

(Zdroj foto: FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica)

Nadácia Križovatka na sklonku letných prázdnin darovala Neonatologickej klinike SZU pri FNsP F. D. Roosevelta 10 nových monitorov dychu.

Vďaka daru má klinika touto dôležitou pomôckou vybavené už všetky novorodenecké lôžka.

 „Nadácia nám za posledné roky darovala už takmer 30 monitorov. Týmto posledným darom nám pomohla naplniť náš cieľ, že monitor dychu bude v každej novorodeneckej postieľke na našej klinike. Teda nielen u tých najviac ohrozených – predčasne narodených detí, ale aj u zdravých donosených bábätiek,“ hovorí prednostka kliniky Jana Nikolinyová.

Nadácia Križovatka je mimovládna nezisková organizácia, ktorá od svojho vzniku pomáha deťom ohrozeným SIDS – syndrómom náhleho úmrtia dojčiat.

„Už niekoľko rokov sa snažíme vybaviť monitormi dychu všetky novorodenecké oddelenia v nemocniciach a jednotky intenzívnej starostlivosti na celom území Slovenskej republiky,“ uviedla riaditeľka nadácie Táňa Tomasch. Hodnota tohtoročného daru je 800 eur. Peniaze poskytla nadácii banskobystrická spoločnosť VIP čistiaci servis, s.r.o.

syndróm náhleho úmrtia dojčiat SIDS
Zdroj foto: FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica

Čo je syndróm náhleho úmrtia dojčiat?

Počas prvého roku života môže u dieťaťa nastať nepravidelné dýchanie, alebo dokonca zástava dychu. V niektorých prípadoch zlyhanie dychu súvisí so syndrómom náhleho úmrtia dojčiat.

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat (SIDS = Sudden infant deathsyndrome) je diagnóza, ktorú lekári stanovia, žiaľ, až po smrti dieťaťa. Syndróm spôsobuje náhlu smrť aj u úplne zdravých novorodencov – zástavou dychu v spánku (tzv. smrť v kolíske), a to bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov.

Príčina syndrómu nie je doposiaľ jasná. Pravdepodobne ide o poruchu riadenia dychovej činnosti, ktorá vzniká už v tehotenstve. Na vzniku SIDS sa podieľa viacero rizikových faktorov.

Monitor dychu síce nemôže predísť nepravidelnému dychu či zástave, ale účinne a spoľahlivo kontroluje dýchanie dieťaťa a varuje rodiča v prípade ohrozenia.

Zdroj: FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica

1 odpovedí na “Monitor dychu chráni každého novorodenca vo FNsP F.D. Roosevelta

Pridaj komentár