Súvisí strata vlasov s ochorením srdca?

Podľa japonských výskumníkov je u mužov, ktorí plešivejú na vrchu hlavy, vyššia pravdepodobnosť, že budú mať problémy so srdcom, ako u ich vlasatých „kolegov“. Štúdia na takmer 37 000 mužoch, ktorú zverejnil britský lekársky časopis BMJ Open, hovorí, že u plešivejúcich je o 32 % väčšia pravdepodobnosť ischemickej choroby srdca.

Vedci však jedným dychom dodávajú, že toto spojenie je oveľa menšie, ako spojitosť medzi srdcovými chorobami a známymi rizikovými faktormi, ako je fajčenie, obezita a vysoký krvný tlak.

Opatrnosť Japoncov plynie z toho, že strata vlasov môže znamenať inzulínovú rezistenciu, predchodcu cukrovky, stav chronického zápalu, ale aj zvýšenú citlivosť na testosterón. Všetky tieto zdravotné ťažkosti totiž priamo alebo nepriamo podporujú kardiovaskulárne ochorenie.

Patrick Wolfe, profesor štatistiky na University College v Londýne: „V súčasnosti nepoznáme jasnú spojitosť, ktorá by potvrdila tento nárast relatívneho rizika. Budúcnosť ukáže viac, avšak do tej doby by sme sa mali zamerať na veci, ktoré môžeme kontrolovať – ​​na našu stravu, pohybové activity a ďalšie rizikové faktory.“

Pramene: http://www.sciencedaily.com a http://www.bbc.co.uk

Ilustračné foto

Pridaj komentár