Sme bližšie k tomu, ako vyliečiť popáleniny?

Bez potu by sme sa prehriali, a zomreli. V časopise Public Library of Science One (PLoS ONE) však nedávno vyšiel článok o štúdii, v ktorej Krzystof Kobeliak a jeho tím skúmali pôvod tejto lepkavej, zapáchajúcej, avšak životne dôležitej látky.

Vedci použili systém, v ktorom všetky bunky potných žliaz u myší označili zeleným, fluorescenčným proteínom, viditeľným pod ultrafialovým svetlom. Po štyroch týždňoch zostali flurescenčné len tie bunky, ktoré sa nedelili, alebo sa delili veľmi pomaly. Prekvapujúco, tieto „žiariace“ bunky vytvárali nielen potné žľazy, ale aj vlasové folikuly. Výskumníci tiež zistili, že za určitých podmienok môžu kmeňové bunky potných žliaz liečiť kožné ranyregenerovať všetky vrstvy pokožky!

Tieto skutočnosti ponúkajú úžasné možnosti pre rozvoj budúcich postupov pri liečbe nadmerného, prípadne nedostatočného potenia. Taktiež by to mohol byť základ pre vytvorenie plne funkčnej pokožky, obsahujúcej aj potné žľazy a vlasové folikuly, čo by potešilo mnoho ľudí s popáleninami.

Zdroje: http://www.sciencenewsline.com/, http://dailynewsen.com/, http://sciencedaily.com//.

Pridaj komentár