Reset vytrhne z každodennosti

Mladí ľudia so zrakovým postihnutím, ktorí majú záujem zdokonaliť sa v práci s počítačom, si budú tento víkend baliť kufre. V pondelok sa začína tábor Reset.

Tábor otvoria 29. júla, potrvá do 4. augusta. Tematicky sa zameriava na nevidiacich a slabozrakých používateľov asistenčných technológií.

„Pre nevidiacich sú to čítače obrazoviek, ktoré dokážu prerozprávať to, čo sa práve zobrazuje na monitore. Slabozrakí zase využívajú zväčšovače obrazoviek, ktoré fungujú podobne ako lupy,“ vysvetľuje Peter Teplický, inštruktor pre výcvik práce s IT pre zrakovo postihnutých z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska, ktorý Reset vedie.

Už 5. ročník tábora sa koná v prostredí Belianskych Tatier, otvorený je záujemcom od 15 do 26 rokov. Väčšina tábora je zameraná odborne – lektori vedú workshopy pre úplných začiatočníkov i pokročilých. Zhruba dvadsiatka účastníkov sa naučí vytvárať webové stránky, upravovať zvuk či pracovať s GPS technológiami. Za týždeň zvládnu približne 20 workshopov.

Účastníci tábora však nebudú len sedieť a učiť sa s lektormi. „Vydáme sa na túru po nádhernom okolí, aj na Hrad Ľubovňa v Starej Ľubovni, ktorý je sprístupnený aj ľuďom so zrakovým postihnutím,“ povedal P. Teplický.

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska je občianske združenie, ktorého členmi sú nevidiaci a slabozrakí ľudia, ich priaznivci, priatelia a rodičia. V súčasnosti má 4 464 členov združených v 68 základných organizáciách. Svoje služby, poradenstvo a aktivity poskytuje ľuďom so zrakovým postihnutím v každom kraji Slovenska bezplatne. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska vznikla v roku 1990.

 

www.unss.sk

Pridaj komentár