Radíme: Samotné umytie vši z vlasov neodstráni

Bratislava 10. septembra (TASR) – Časté umývanie vlasov síce čiastočne bráni pomnožovaniu parazitov vo vlasoch, ale toto opatrenie nemožno považovať v boji proti všiam podľa zastupujúceho hlavného hygienika Ivana Rovného za dostatočné. „Samotné umytie vši z vlasov neodstráni. Je potrebné ošetriť vlasy prípravkom proti všiam dostupným na trhu. V súčasnosti je na trhu šampón, dezinsekčný spray, vlasový gél, kondicionér,“ vysvetlil.
Poukázal na to, že kúra sa musí nutné vykonať u všetkých členov kolektívu v rovnakom čase. „Ak sa kúra neaplikuje u všetkých a v rovnakom čase, môže dochádzať k ďalšiemu prenosu,“ upozornil. Zdôraznil, že zároveň je nutné vyvariť, respektíve vyprať pri vysokých teplotách osobnú a posteľnú bielizeň, dôkladne ju vysušiť a vyžehliť. Čiapky, šatky, šály a iný odev, ktorý nie je možné vyvariť je nutné vyprať minimálne v dvoch cykloch pri odporúčaných teplotách, dôkladne vysušiť, vystaviť účinkom slnečného žiarenia, prípadne postriekať prípravkom na lezúci hmyz.
Ako ďalej ozrejmil, matrace, žinenky používané v škole je tiež potrebné postriekať prípravkom na lezúci hmyz, dôkladne vyvetrať, vystaviť účinkom slnečného žiarenia a minimálne tri až štyri dni nepoužívať. Predmety prichádzajúce do priameho styku s vlasmi ako hrebene a kefy odporúča ošetriť prípravkom na lezúci hmyz, prípadne namočiť do roztoku s obsahom chlóru.
„Zásadné je zabezpečenie vysokej úrovne osobnej hygieny,“ pokračoval. Každý člen kolektívu musí podľa jeho slov používať vlastné predmety osobnej hygieny ako uterák či hrebeň a treba zabrániť ich vzájomnému požičiavaniu. To isté platí aj v prípade čiapok, šatiek, prípadne iných pokrývok hlavy.

Pridaj komentár