Portál Malina: Miesto, kde nájdete pomoc pre bezvládneho príbuzného

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Sú vaši rodičia v takom stave, že sa nedokážu o seba postarať, ale vy musíte stále chodiť do práce?

Prepustili vášho príbuzného z nemocnice a chvíľu ešte potrvá, kým si dokáže sám nakúpiť?

Alebo už naisto viete, že jeho bezvládnosť bude trvať do konca života?

Každá rodina sa – chtiac či nechtiac – raz dostane do situácie, keď musí čeliť najhorším dôsledkom chorobybezvládnosti svojho príbuzného. Je to jedna z najťažších chvíľ v našom živote. Stojíme zoči-voči utrpeniu blízkeho človeka a vieme, že sami mu nedokážeme pomôcť.

Túto neľahkú životnú situáciu zažívajú mnohé rodiny. No zdá sa, že im svitá na lepšie časy. Na Slovensku totiž vznikol národný navigátor dostupnej služby, internetový portál www.portalmalina.sk.

Čo je Malina?

Portál Malina slúži všetkým ľuďom, ktorí sú dezorientovaní v problematike dlhodobej starostlivosti o seniora. Na internetovej stránke sa nachádza poradenská služba, kde vás skúsené odborníčky zorientujú v spleti poskytovateľov zdravotných a sociálnych služieb.

Predstavte si typickú situáciu. Z nemocnice vám prepustia bezvládneho rodiča, pretože tam preňho urobili už všetko. Ale čo ďalej? Ako sa dobre postarať o mamu či otca, keď s nimi nemôžete byť 24 hodín denne a navyše nemáte zdravotnícke vzdelanie?

„Príbuzní sú nesmierne aktívni, hľadajú možnosti pomoci v regióne. Pátrajú ako detektívi, no sú nepripravení, keďže nemajú znalosti o zdravotníckej problematike. Často potom hľadajú neefektívne a bez výsledku, a zatiaľ sa môže zdravotný stav blízkeho zhoršiť, pretože nedostal adekvátnu pomoc. My urýchľujeme toto hľadanie,“ hovorí jedna zo zakladateliek portálu Malina PhDr. Zuzana Fabiánová.

Malina je výhrou pre všetkých

Samozrejme, najväčšími víťazmi sú pacienti a ich rodiny, ktorým sa uľaví, keď zistia, že takýto druh pomoci na Slovensku existuje. No Malina je veľkou pomocou aj pre nemocnice, pretože nemusia zbytočne dlho držať na lôžku pacientov, ktorí už nepotrebujú 24-hodinovú lekársku starostlivosť.

PhDr. Zuzana Fabianová: „Vo vyspelom svete existuje po prepustení z nemocnice celá škála služieb, ktoré pripravujú prostredie, aby pacient nebol ani hodinu bez pokračujúcej starostlivosti. U nás sú príbuzní pacientov hodení do vody, dezorientovaní, bezradní a nešťastní. No nemusia byť. Stačí, keď kliknú na portál Malina a svet bude oveľa jednoduchší.“

portál malina 2
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako funguje portál Malina?

Jednoduchou navigáciou nás previedla spoluautorka projektu Alena Mochnáčová. Dlhoročné skúsenosti oboch autoriek vyústili do jednoduchej a rýchlej orientácie na jednotlivých stránkach.

„Na stránke www.portalmalina.sk môžete vstúpiť do priestoru pre príbuzného alebo poskytovateľa služieb. Ak ste príbuzní, hneď v úvode vám jednoduchý dotazník umožní zistiť, aký druh služby je pre príbuzného najvhodnejší,“ vysvetľuje Alena Mochnáčová.

Ak ste príbuzní, objavia sa vám možnosti, ktoré najviac vystihujú skutočný stav osoby, pre ktorú hľadáte pomoc. Ide napríklad o stav vedomia a orientácie, príjem potravy, vylučovanie, mobilitu, či potrebu paliatívnej starostlivosti.

„Na základe vyhodnotenia týchto údajov vám portál ponúkne typ zariadenia, ktorý je pre vášho príbuzného najvhodnejší,“ objasňuje Alena Mochnáčová.

Potom už len stačí zadať vzdialenosť zariadeniaakceptovateľnú cenu, a vyhľadávač vám podľa kritérií ponúkne všetky voľné miesta a konkrétne služby. Ak ste mali záujem o terénnu sociálnu službu, portál vás nasmeruje na agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti alebo mobilné hospice.

Príbuzní si ušetria nervy, veľa smútku a pocitov zlyhania

Tento efekt sa ukazuje od prvých týždňov existencie portálu Malina. Príbuzní si pochvaľujú, že majú situáciu viac pod kontrolou, a chorý zase získa najmä tým, že okamžite dostane taký druh služby, ktorý je preňho najvhodnejší. Takto sa zvyšuje šanca, že všetky jeho potreby budú adekvátne uspokojované od prvej chvíle.

„Zo skúseností vieme, že neraz ide nielen o záchranu zdravia, ale aj ľudského života. Lebo pre kritického pacienta môže byť aj pár dní neodbornej starostlivosti po prepustení z nemocnice fatálnych,“ prízvukuje Alena Mochnáčová.

Portál-Malina-3
Zdroj foto: AdobeStock.com

Portál Malina umožňuje hodnotenie služieb a zariadení

Ďalšou pridanou hodnotou stránky je skutočnosť, že užívatelia môžu hodnotiť a porovnávať jednotlivé služby, čo je jeden z nástrojov podpory kvality. Autorky projektu veria, že transparentná prezentácia slovenských poskytovateľov bude vplývať na zvyšovanie kvality služieb.

Na druhej strane, výhodné je to aj pre poskytovateľov. Tí môžu na portáli prezentovať prvky výnimočnosti svojho zariadenia, efektívne obsadzovať kapacity, a pokiaľ sa túžia zlepšovať, prostredníctvom hodnotenia klientov získavajú nové podnety na skvalitňovanie svojej činnosti.

„Boli by sme veľmi radi, ak by sa do konca roka na portáli registrovala väčšina slovenských poskytovateľov. Máme tiež ambíciu rozširovať portfólio druhov služieb a užitočných funkcionalít portálu – aj na základe trvalej spätnej väzby od užívateľov,“ uviedla Alena Mochnáčová.

Malinu podporujú aj známe tváre

Ambasádorkou portálu Malina sa stala herečka Kristína Svarinská, ktorá si rolu sestričky vyskúšala v známom televíznom seriáli. Svoju úlohu prijala vďačne a rada. Pozdáva sa jej aj názov portálu, podľa nej je jednoduchý a dobre zapamätateľný.

„Keď ma autori projektu oslovili na spoluprácu, mojou prvou reakciou bolo začudovanie – ako je vôbec možné, že v čase moderných technológií a sociálnych sietí, nič také neexistuje?! Som rada, že už áno, a že tí, čo to potrebujú, nájdu účinnú a ľudskú pomoc,“ povedala Kristína Svarinská.

Malinu podporuje aj Slovenský pacient

Partnerom webu je aj občianske združenie Slovenský pacient, ktoré prevádzkuje internetovú stránku www.slovenskypacient.sk, vydáva informačné materiály pre pacientov, realizuje prieskumy a zvyšuje zdravotnú gramotnosť obyvateľstva. Predseda správnej rady združenia Radoslav Herda oceňuje spustenie portálu najmä z pohľadu slovenských pacientov.

„Som rád, že na Slovensku začína fungovať tento jedinečný projekt, ktorý vytvára most medzi poskytovateľmi a klientmi. Myslím si, že ho ocenia najmä tí, ktorí sa doteraz snažili pre svojho príbuzného nájsť vôbec nejaké voľné miesto, s primeranou cenou a rozumnou vzdialenosťou. Je to veľmi potrebný projekt, ktorého význam bude v budúcnosti iba rásť.“

Portál Malina 4
Zdroj foto: archív Radoslava Herdu

Čo ponúka portál Malina?

  • MALINA vás nasmeruje k najvhodnejšej službe pre vášho príbuzného – stačí zadať do vyhľadávača adresu portalmalina.sk.
  • MALINA vám prostredníctvom jednoduchého testu vyhodnotí, aký druh pomoci váš príbuzný aktuálne potrebuje.
  • MALINA vám ponúkne prehľad poskytovateľov služieb naprieč celým Slovenskom.
  • MALINA má aktuálny prehľad o voľných kapacitách v pobytových zariadeniach viacerých druhov na Slovensku.
  • MALINA má podrobné informácie o rozsahu a kvalite poskytovaných služieb v danom zariadení.
  • MALINA ponúka možnosť rezervácie pobytu vo vybranom zariadení vopred (ak je registrované pre tento druh služby).
  • MALINA vám ukáže, ako je zariadenie hodnotené inými užívateľmi.
  • MALINA vám sprostredkuje rôzne terénne služby.

Pridaj komentár