Pochybný biznis na plastickej klinike UNLP v Košiciach

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Len pár hodín po tom, ako TREND zverejnil informácie o pochybnom biznise na plastickej klinike Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach, padla prvá hlava.

Vedenie nemocnice na základe prvých poznatkov interného vyšetrovania odvolalo primára kliniky Róberta Sabovčíka.

V nemocnici operovali zahraničné klientky

Košická nemocnica vykonávala plastické operácie na zahraničných klientkách, ktoré im dohadzovala agentúra New Look Holiday. Nemocnica nemá s touto agentúrou uzatvorenú žiadnu zmluvu a za zákroky platia klientky násobne vyššie sumy, ako sú uvedené v oficiálnom cenníku kliniky. O miesta tak môžu prísť aj ďalší lekári, ktorí sa na tomto podnikaní podieľali.

New Look Holiday je registrovaná na Britských Panenských ostrovoch, teda v daňovom raji. Na Slovensku sídli v Bardejove. New Look Holiday spoluprácu s nemocnicou potvrdila.

„Klinika plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirurgie UNLP doteraz nevyžadovala podpísanie zmluvy,“ konštatovala agentúra vo svojom stanovisku.

New Look Holiday ešte minulý týždeň propagovala lekára O. Turkina na svojom Facebooku. Viseli na ňom fotografie plastického chirurga so spokojnými pacientkami. Tento týždeň v utorok sa už facebooková stránka agentúry nedala nájsť.

Podľa Ministerstva zdravotníctva SR nie je v poriadku, že súkromná agentúra posiela pacientov do štátnej kliniky a nejestvuje na to žiadna zmluva.

„Ak sa preukážu pochybenia, sme pripravení vyvodiť zodpovednosť a pristúpiť k príslušným právnym krokom,“ povedala hovorkyňa Zuzana Eliášová.

Vedenie nemocnice o operáciách nevedelo

Vedenie nemocnice začalo pracovno-právny postup voči kolektívu kliniky a iným zainteresovaným zamestnancom. Každý z nich bude predvolaný na individuálny rozhovor, aby sa k danej veci vyjadril. Ak sa preukáže, že boli do nelegálnych aktivít zapojené viaceré osoby, nemocnica podnikne príslušné právne kroky. V predmetnej veci bolo už na okresnú prokuratúru podané trestné oznámenie na neznámu osobu.

„UNLP Košice nemá a ani nikdy nemala zmluvu so spomínanou agentúrou a vedenie nemocnice nemalo vedomosť o spolupráci agentúry s klinikou. Interná kontrola pokračuje aj naďalej. Podľa jej výsledkov sme pripravení podniknúť právne kroky voči predmetnej agentúre. Musíme jednoznačne dementovať publikované vyjadrenia o tom, že sme akútnych či iných pacientov pre estetickú chirurgiu posielali na iné pracoviská. Replantačné služby nemajú súvis s estetickou chirurgiou,“ uviedol generálny riaditeľ UNLP Košice MUDr. Milan Maďar, MPH.

Zdroje: TREND a UNLP Košice

Pridaj komentár