Peniaze zo zbierky pre hemofilikov použili na rehabilitačné pobyty

Bratislava 3. februára (TASR) – V rámci minuloročnej zbierky organizovanej Slovenským hemofilickým združením sa vyzbieralo vyše 7.000 eur. Čistý výnos verejnej zbierky vo výške 4.510 eur sa použil na realizáciu rekondično-rehabilitačného pobytu pre deti a dospelých hemofilikov.
„Slovenské hemofilické združenie veľmi pekne ďakuje všetkým prispievateľom a aktivistom, ktorí výraznou mierou pomohli zorganizovať rehabilitačné pobyty hemofilikov v roku 2012,“ povedal predseda združenia Jaroslav Janovec.
Nevyliečiteľným dedičným ochorením, ktoré sa prejavuje poruchou zrážanlivosti krvi – hemofíliou, trpí na Slovensku asi 550 ľudí. Hemofília môže spôsobovať krvácanie do akýchkoľvek orgánov, najčastejšie do kĺbov, čo časom spôsobí ich totálnu deštrukciu. Od roku 2004 sa na Slovensku zaviedla tzv. profylaktická liečba, pri ktorej sa preventívne podáva chýbajúci faktor zrážania. Dnes tak už zdravé deti od tých chorých na prvý pohľad nie je možné rozoznať.
U nás ľudom s týmto ochorením okrem lekárov pomáha aj spomínané Slovenské hemofilické združenie. To pôsobí už vyše 20 rokov, pričom každoročne organizuje tábory pre deti či pobyty pre dospelých. Zaslúžilo sa tiež o dostupnosť modernej liečby aj na u nás.

Pridaj komentár