MZ: Vakcíny nepatria medzi jogurty a ovocie

Reakcia MZ SR na otvorený list k vakcínam: Vakcíny nepatria medzi jogurty a ovocie 
Bratislava 31. januára (TASR) – Ministerstvo zdravotníctva SR pripravilo zmenu obstarávania vakcín pre zvýšenie bezpečnosti pacientov. Po novom si pacienti nevyberajú vakcíny v lekárni a neprenášajú ich medzi svojím domovom a ambulanciou, ale lekár vakcíny vyberie v lekárni a dá ich do špeciálnej chladničky. „Vakcíny sú špeciálne liečivo, ktoré vyžaduje špeciálne zaobchádzanie a nepatria medzi jogurty a ovocie do domácej chladničky, ale do chladničky na to určenej, ktorú musí mať povinne každý lekár vo svojej ambulancii,“ povedal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.
Nesprávnym skladovaním sa môže vakcína znehodnotiť. „Ako zabránime tomu, keď nechá pacient vakcínu v rozhorúčenom aute? Nie je lepšie, keď sú vakcíny v odborných rukách u lekárov, kam patria?“ pýta sa minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.
Všetci lekári už dávno musia mať vo svojich chladničkách povinne napríklad adrenalín, ktorý si kupujú v lekárňach. Ministerstvo nezavádza žiadnu novinku, ide o systém, ktorý na Slovensku funguje od roku 2004 a v spôsobe úhrady A je zaradených k dnešnému dňu celkovo 828 liekov, vakcíny iba pribudli. Špecialisti takto zabezpečujú lieky od roku 2010  bez väčších problémov.
Lekár, ktorý je prevádzkovateľom súkromnej ambulancie, je podnikateľom v pravom slova zmysle, ktorého dôvodom založenia súkromnej ambulancie je aj dosahovanie zisku. Nie je teda na mieste, aby si lekár vyberal zo systému len také výhody, ktoré sú v jeho osobný prospech a systémovo škodia pacientovi. Každý lekár vie podľa očkovacieho kalendára, koľko pacientov mu príde v ktorý konkrétny mesiac do ambulancie, podľa toho si vakcíny objedná u dodávateľa alebo v lekárni.
Existuje viacero spôsobov, ako si môžu lekári vakcíny zaobstarať. Napríklad  môžu od VšZP požiadať o finančný preddavok – viacerí tak už aj urobili a dnes štandardne očkujú.
„Na ministerstvo zdravotníctva sa zatiaľ neobrátil žiaden rodič, ktorého dieťa odmietol lekár zaočkovať. Napätie okolo vakcín vyvoláva len malá skupina lekárov, ktorej ciele sú zrejme iné, ako medicínske,“ povedal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. V prípade, ak sa rodičia s niečím takým stretli, ministerstvo zdravotníctva ich vyzýva, aby sa obrátili na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, alebo priamo na Ministerstvo zdravotníctva SR.
Ak bude niekto lekárov navádzať na to, aby nedodržiavali zákon, ministerstvo zdravotníctva zváži podanie trestného oznámenia za všeobecné ohrozovanie.
Ministerstvo zdravotníctva SR upozorňuje, že neočkovanie z dôvodu preradenia vakcín do iného spôsobu úhrady by mohlo predstavovať porušenie povinností poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, resp. príslušného zdravotníckeho pracovníka, ktorí by sa tak vystavovali riziku uloženia sankcie, a to až do výšky takmer 17 000 eur.

Pridaj komentár