MZ SR: Systém liečby pacientov so sklerózou multiplex sa meniť nebude

Bratislava 18. júna (TASR) – Ministerstvo zdravotníctva nebude meniť spôsob liečby pacientov so sklerózou multiplex. Združeniu pacientov s týmto ochorením prekážalo nastavenie systému, ktorý odkladá liečbu pacientov liekmi takzvanej druhej línie, skôr ako vyskúšajú oba lieky prvej línie. Žiadali preto zmenu indikačných kritérií, teda pravidiel podľa ktorých im liek možno predpísať. Podnetom sa dnes zaoberala kategorizačná komisia.
„Členovia komisie prijali stanovisko, ktoré je v súlade s medzinárodne uznávanými odporúčaniami pre liečbu ochorenia. Zároveň zohľadnili skutočnosť, že pacienti majú plne dostupnú  imunomodulačnú liečbu v prvej línii,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková. Vysvetlila, že ide o liečivá s rozdielnym mechanizmom účinku. „Je vedecky a klinicky dokumentované, že ak jeden zo základných liekov nezlepšuje príznaky, je vhodné použiť druhý, práve s prihliadnutím na iný mechanizmus účinku,“ doplnila. V súčasnosti sú registrované viaceré lieky tzv. druhej línie.
Poukázala na to, že tento liečebný postup je dôležitý a má svoje opodstatnenie. „Ak by sa použili najskôr liečivá druhej línie bez možnosti liečby pacientov s liečivami  prvej línie, pacienti by boli nútení užívať druholíniové lieky bez vyčerpania všetkých možností účinnej liečby liekov prvej línie. Treba však zdôrazniť, že súčasné indikačné obmedzenie sa plne zhoduje s najnovšími výsledkami klinických štúdií, ktoré sa týkajú liečby pacientov s ochorením sclerosis multiplex,“ uzavrela Čižmáriková.

Pridaj komentár