MZ SR: Ministerstvo dialóg so zástupcami záchraniek neodmieta

Bratislava 5. januára (TASR) – Ministerstvo zdravotníctva sa nebráni dialógu so zástupcami záchraniek, ktorým sa nepáči návrh na zníženie ich platieb. „Ministerstvo bude veľmi pozorne zvažovať každú jednu pripomienku, konštruktívnemu dialógu so zainteresovanými sa v žiadnom prípade nebráni, naopak považuje ho za prínos. Ministerstvo si počká na všetky pripomienky do konca pripomienkového konania,“ uviedla pre TASR hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová.
Asociácia záchrannej zdravotnej služby (AZZS), ktorú spomínanZý návrh znepokojil, vyzvala v stredu (4.1.) ministerstvo na spoločné rokovania, ako aj odklad účinnosti opatrenia, kým sa stretnutie neuskutoční. Podľa AZZS by záchranky pre navrhované zníženie museli znížiť náklady a šetriť, čo má v konečnom dôsledku negatívne pocítiť pacient.
Do segmentu záchrannej zdravotnej služby na Slovensku by malo smerovať ročne o 4,7 milióna eur menej. Podľa ministerstva to má prispieť k efektívnejšiemu využívaniu zdrojov zdravotného poistenia. Má preto dôjsť k zníženiu mesačnej platby na ambulanciu Rýchlej zdravotnej pomoci zo 16.928 eur na 15.236 eur. Pri 154 ambulanciách sa tak má v tomto roku ušetriť 3,1 milióna eur. Úsporu takmer 1,6 milióna eur má zároveň priniesť zníženie ceny za jeden kilometer jazdy ambulanciou Rýchlej lekárskej pomoci a ambulanciou Rýchlej zdravotnej pomoci o desať centov, z 0,70 na 0,60 eura.

Pridaj komentár