Mýty o koronavíruse: Čo nám o víruse povedali, ale nie je to pravda?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Nový koronavírus momentálne vypĺňa takmer celý mediálny priestor.

Ráno, na obed, večer, aj v noci, čítame o tom, ako sa novodobý mor šíri po celom svete.

Spolu s novými prípadmi, a žiaľ, aj ďalšími obeťami, sa zároveň dozvedáme, ako sa koronavírus správa, a teda ako by sme sa „k nemu“ mali správať my.

Určite je dobre, ak dostávame stále nové informácie, lebo iba takto máme nádej, že masívny útok odrazíme.

Na druhej strane, za pomerne krátky čas sa nakopilo toľko škodlivých alebo zavádzajúcich správ, že oddeliť pravdu od výmyslu, nie je vôbec jednoduché.

Z tohto dôvodu vám prinášame malý prehľad „zaručených“ rádpseudovedeckých záverov, ktoré nemajú s realitou nič spoločné.

Toto sú mýty o koronavíruse.

Keď sa oteplí, vírus (nám) ustúpi

Už v polovici februára prebehla našimi médiami utešujúca správa, že koronavírus neznáša teplo, a preto stačí, aby rýchlo prišla jar. Nie, nestačí to. Ukazuje sa, že koronavírusu sa dobre darí aj v oblastiach s veľmi teplým počasím.

Dobrý príkladom je Austrália, kde vírus zaútočil uprostred leta. Onedlho sa nákaza objavila aj v Brazílii, kde takisto majú teplé mesiace. S teplotou ovzdušia to teda nijako nesúvisí. Koronavírus prežije aj pri vyšších vonkajších teplotách.

Horúci kúpeľ zabíja koronavírus

Táto rada má blízko k predošlej hypotéze, že teplo je najjednoduchšou zbraňou proti vírusu. Opäť ide o nesprávny predpoklad, prehriatie tela nám nepomôže.

Naopak, ak už máte teplotu, nemali by ste sa kúpať v horúcej vani. Toto platí pri každej zvýšenej teplote, nielen pri koronavíruse. Váš stav sa môže zhoršiť!

mýty-o-koronavíruse-horúci-kúpeľ
Zdroj foto: AdobeStock.com

Deti nemôžu ochorieť na COVID-19

Pred koronavírusom nie je v bezpečí nikto, teda ani deti. V týchto dňoch deti nechodia do školy, a to vo všetkých krajinách EÚ. Na druhej strane, zatiaľ nebol potvrdený ani jeden prípad prenosu koronavírusu v školách.

Čo sa týka úmrtnosti detí na koronavírus, tá je výrazne pod 1 %. Nemožno však univerzálne tvrdiť, že ochorenie má u detí miernejší priebeh. Dieťa si s koronavírusom len ľahšie poradí, ako 80-ročný človek.

Sušiče rúk a ultrafialové lampy zabíjajú koronavírus

Sušiče rúk nie sú účinné pri zabíjaní COVID-19. Ruky si radšej osušte teplovzdušným sušičom, alebo mechanicky (čistou látkou, papierovou utierkou). Ani UV lampy by ste nemali používať na sterilizáciu rúk, pretože môže dôjsť k podráždeniu pokožky.

mýty-o-koronavíruse-pitie-vody
Zdroj foto: AdobeStock.com

Častejšie pite, vírus „spláchnete“ do žalúdka

Japonskí lekári, ktorí sa zaoberajú prípadmi COVID-19, neuvážene oznámili, že treba dbať na vlhké prostredie úst a krku. Lekári poslali do sveta správu, že krk a ústa nesmieme mať nikdy suché, a preto by sme mali piť každých 15 minút. Tento predpoklad sa nepotvrdil.

Pravidelný príjem tekutín vám určite nezaškodí, odporúča sa to pri všetkých vírusových ochoreniach. Ale ak si myslíte, že budete vírus cielene splachovať do žalúdka, a potom ho z tela ľahko vylúčite, uverili ste príliš jednoduchému riešeniu.

Ibuprofen zhoršuje príznaky, dokonca môže zabiť!

Táto informácia narobila veľký rozruch. Nahrávku Slovenky, ktorá údajne citovala odborníkov z Viedni, si vypočuli státisíce, možno milióny Slovákov a Česku. O čom táto žena hovorila?

Nástojčivý hlas nás upozorňoval, že kombinácia vírusu a ibuprofenu významne prispieva k rozmnožovaniu vírusu. Žena navyše uvádzala, že vo väčšine pitevných správ figuroval ibuprofen.

Je úplne samozrejmé, že ľudia pri horúčke siahajú po tomto voľnopredajnom lieku. Nie je to tak len v Taliansku alebo na Slovensku. Ibuprofen je prvou voľbou v mnohých krajinách Európy.

Vyvodzovať však z toho, že Ibuprofen mohol zapríčiniť smrť pacientov, je nebezpečná konštrukcia. Pitvy nič také nehovoria, aj oficiálne talianske miesta to dôrazne popreli. Rovnaký názor má WHO.

Slovenskí lekári a lekárnici odporúčajú, aby sme pri zvýšenej teplote siahali radšej po paracetamole. Má totiž menej vedľajších účinkov, pričom ho môžeme užívať o niečo dlhšie, ako ibuprofen.

Pred užívaním ibuprofenu alebo paracetamolu sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom! Lieky užívajte podľa odporúčania. Nikdy si svojvoľne nezvyšujte dávky!

Vakcíny proti zápalu pľúc účinkujú aj na koronavírus. Je to tak?

Očkovacie látky proti infekčnému zápalu pľúc nás neochránia pred novým koronavírusom. Ten je zásadne odlišný. Samozrejme, dnes existujú rôzne vakcíny proti respiračným chorobám. Ale sú vhodné aj pre vás? Poraďte sa o tom so svojím lekárom.

A zase tie antibiotiká…

Odborníci „do nemoty“ opakujú, že antibiotiká nefungujú proti vírusom, ale iba proti baktériám. A čo je nový koronavírus? Je to baktéria? Už z názvu si predsa ľahko vyvodíme, že je to vírus.

Antibiotiká nepoužívame na liečbu koronavírusu, tobôž ako prevenciu! Ak človeku predpísali pri koronavíruse antibiotiká, je to kvôli tomu, že sa uňho pridružila bakteriálna infekcia.

mýty-o-koronavíruse-na-internete
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako rozpoznáte mýty o koronavíruse?

Na toto nie je jednoduchá odpoveď. Laikovi chýba vzdelanie v odbore. Na druhej strane – teóriu japonských lekárov, že stačí udržiavať vlhké sliznice, prebralo mnoho iných odborníkov vo svete. Chvíľu sme si všetci mysleli, že je to minimálne dobrá prevencia. A predsa to nie je pravda.

Kritické myslenie sa ťažšie uplatňuje v krízových chvíľach, a šírenie koronavírus je krízový stav. Lekári, ktorí sú vo víre diania, chcú pomôcť a hľadajú riešenia každý deň. Aj preto sa môže stať, že neuvážene vypustia von niečo, čo nie je dostatočne podložené.

A čo my ostatní? Keď čítame novú informáciu o tom, ako sa dá s koronavírusom „zatočiť“, overme si to u štátnych inštitúcií. Ale hlavne – nešírme všetko, čo nám dobre znie. Nemusí to byť hneď pravda. A môžeme ublížiť druhým ľuďom.

Upozornenie! Šírenie poplašných a neoverených správ o koronavíruse môže byť trestným činom!

1 odpovedí na “Mýty o koronavíruse: Čo nám o víruse povedali, ale nie je to pravda?

  1. Spätné upozornenie: AKO MIMOVLÁDKY POMÁHAJÚ V ČASE KORONY - Hlas občianskych organizácií

Pridaj komentár