Muzikoterapia pre onkologických pacientov zožala úspech

Bratislava, 12. júna – V utorok, 11. júna, sa v priestoroch Botela Marína na bratislavskom nábreží uskutočnila hudobná tvorivá dielňa pre onkologických pacientov. Podujatie zorganizovalo občianske združenie Archangelos. Cieľom stretnutia bolo nielen priniesť vysoký umelecký zážitok, ktorý zaručovali špičkoví hudobníci, ale hlavne podporiť životnú energiu a emočné zdravie zúčastnených onkopacientov.

Pred samotným koncertom ponúkla teoretický výklad významu muzikoterapie (liečby hudbou, resp. zvukom) pre ľudské zdravie psychologička Mgr. Jana Kalná, spolupracujúca s OZ Archangelos. Formácia Musica Medica, v zložení Boris Čellár (gitara), Igor „Ajdži“ Sabo (perkusie), Rami Shaafi (Lýbijčan žijúci na Slovensku, hrá na viaceré prastaré nástroje), Lucia Lužinská (spev) potom predviedla divákom pôsobivú multinástrojovú improvizáciu. Hudobníci v závere aktívne zapojili do procesu tvorenia aj publikum, a výsledkom je nahrávka jediného nosiča, na ktorom sú zmiešané interakcie divákov s produkciou skupiny.

Muzikoterepia, tvorivá práca so zvukom a tónom, pôsobí na posilnenie imunitného systému, na krvný tlak, metabolizmus cukrov, ovplyvňuje tep srdca a činnosť pľúc. Okrem toho uvoľnuje endorfíny, zvyšuje mozgovú aktivitu, a posilňuje pamäť a intuíciu. Viaceré výskumy potvrdili, že počúvanie hudby pôsobí rovnako účinne ako masáž, a že liečivú silu môže mať aj ľudský hlas.

Projekt Muzikoterapia bol realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a Nadácie ESET.

(Ďalší hudobný večer zorganizuje OZ Archangelos ešte tento rok, a to v prvej polovici novembra. Koncert známeho speváka sa uskutoční opäť na rovnakom mieste, pozn. red.).

Pridaj komentár