LOZ: Vyjadrenia prezidenta AFN J. Valockého sú prejavom nekompetentnosti

Bratislava 3. októbra (TASR) – Lekárske odborové združenie (LOZ) považuje vyjadrenia prezidenta Asociácie fakultných nemocníc SR (AFN) Jozefa Valockého za prejav nekompetentnosti a hrubého zavádzania. Valocký reagoval na kritiku nemocníc zo strany LOZ so slovami, že riaditelia nemocníc majú nižšie platy ako lekári z LOZ.
LOZ s poukázaním na analýzu Transparency International uviedlo, že ak by sa verejné obstarávania v nemocniciach robili štandardne, mohlo by sa ušetriť toľko, že by boli finančné prostriedky aj na tretiu vlnu zvyšovania platov lekárov. Valocký potom vyzval LOZ, aby prestalo ohovárať riaditeľov nemocníc a uviedol, že niektoré nemocnice dávajú až 100 percent zo svojich príjmov na platy. 
„LOZ upozorňuje, že zatiaľ čo pre lekára je jeho práca poslaním, a zároveň jediným zdrojom obživy, prezident asociácie Jozef Valocký stíha okrem funkcie riaditeľa Fakultnej nemocnice v Nitre na plný úväzok aj prácu poslanca Národnej rady SR, podpredsedu výboru NR SR pre zdravotníctvo a člena osobitného výboru NR SR na kontrolu NBÚ,“ pokračoval dnes v mediálnej prestrelke podpredseda LOZ Pavel Oravec. Valockému odporučil, aby so zdravotnými poisťovňami neuzatváral nevýhodné zmluvy, ktoré nepokrývajú náklady na zdravotnú starostlivosť. „Problém totiž nie je v platoch, tie sú v porovnaní s inými štátmi poddimenzované, ale v tom, že manažéri v nemocniciach nevedia alebo nechcú vyvinúť tlak na poisťovne a radšej sa vyhovárajú, že nie je na platy a lieky. Takéto správanie považuje LOZ za neakceptovateľné,“ povedal Oravec. Pripomenul, že LOZ v memorande presadilo záväzok vlády, aby cena za zdravotný výkon bola určovaná podľa zákona o cenách a plne zahŕňala reálne náklady na liečbu konkrétnej diagnózy.
LOZ tvrdí, že ak by verejné obstarávania v nemocniciach prebiehali štandardne, mohlo by sa ročne ušetriť až 36 miliónov eur a bolo by aj na tretiu vlnu zvyšovania platov lekárov. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská nedávno uviedla, že na zvýšenie platov lekárov od 1. januára 2013 nie sú peniaze. Podľa jej slov prvé dve etapy zvyšovania miezd lekárov predstavovali zvýšené náklady vo výške 33 miliónov eur a tretia vlna by dosahovala náklady okolo 40 miliónov eur, na ktoré chýba finančné krytie.

Pridaj komentár