KOŠICE: Dermatológovia bezplatne skontrolujú kožné znamienka

Košice 11. mája (TASR) – Košičania, ktorí si chcú dať skontrolovať kožné znamienka, tak môžu urobiť v pondelok 14. mája v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP). Bezplatne ich vyšetria dermatológovia, ktorí sa tak pripoja k Európskemu dňu melanómu. V prípade zistenia akéhokoľvek kožného nádoru im navrhnú ďalší terapeutický postup.
Prednostka Kliniky dermatovenerológie UNLP Jagietka Jautová upozornila, že práve prílišné slnenie a mechanické poranenia kožných znamienok môžu spôsobiť najzhubnejší kožný nádor – melanóm. „Je namieste opatrnosť pri opaľovaní a podceňovať netreba ani príležitostné skontrolovanie kožných znamienok,“ zdôraznila krajská odborníčka pre dermatológiu. 
Melanómy predstavujú asi tri percentá všetkých nádorov a sú najčastejšou príčinou úmrtia spomedzi nádorov kože. Zvyčajne sa objavujú u mladých ľudí, no postihnuté môžu byť aj deti a starší ľudia, predovšetkým svetlovlasí ľudia a so svetlou pokožkou.
Primárka oddelenia dermatovenerológie UNLP Milada Kovaľová varuje aj pred prílišným žiarením v soláriách. „Treba poznať mieru, pričom je to úplne nevhodné pre ľudí so svetlým typom pleti a pigmentovanými névami – takzvanými materskými znamienkam.“ Nebezpečná podľa nej môže byť aj kombinácia prirodzeného slnka a umelých zdrojov ultrafialového žiarenia, teda slnenia sa v soláriu a vonku v rovnakom období.
Počet zhubných nádorov kože v posledných rokoch hrozivo stúpa, pod čo sa pravdepodobne výrazne podpisuje prílišné slnenie. Preto odborníci odporúčajú chrániť sa v letnom období proti slnečnému žiareniu vhodnými prípravkami s vysokým UV filtrom. 
Vyšetrenia budú v Košiciach na Klinike dermatovenerológie na Triede SNP na medziklinickej ambulancii na 8. poschodí monobloku (lôžková časť) v čase od 09.00 h do 13.00 h a na oddelení dermatovenerológie UNLP na Rastislavovej v konziliárnej ambulancii v miestnosti Okresnej melanómovej komisie v VII. pavilóne v čase od 12.00 do 13.00 h.

Pridaj komentár