J.SLOTA: Lekári to prehnali, keď si zobrali za rukojemníkov pacientov

Bratislava 26. decembra (TASR) – Aj keď Slovenská národná strana (SNS) chápala nespokojnosť lekárov, podľa jej predsedu Jána Slotu, Lekárske odborové združenie (LOZ) neodhadlo správne, kam až majú v protestoch zájsť. „Myslím si, že lekári to v konečnom dôsledku už potom prehnali,“ povedal pre TASR.
„Prehnali to tým, že vytvárali enormný tlak, zaslúžene vo vzťahu k svojim osobám, ale nezaslúžene vo vzťahu k pacientom. Títo boli do celého procesu vtiahnutí nechcene,“ dodal predseda SNS. Chybu LOZ podľa neho využila druhá strana. „Veľmi nechutne to využila vláda. V každom prípade som presvedčený, že návrh, ktorý dávala SNS, aby sa v rozpočte navýšila kapitola zdravotníctva ako celok, by možno riešil otázku zdravotníctva systémovo,“ povedal.
SNS ponúkla vládnej koalícii, že ak zvýši platby za poistencov štátu na päť percent priemernej mzdy, podporí štátny rozpočet. „Nestalo sa tak, rozpočet sme nepodporili,“ povedal Slota, podľa ktorého by SNS akceptovala aj navýšenie na 4,5 percenta, ak by k nemu došlo. „Riešilo by to podstatne viacej a systémovo. O tom som ja so Štefanom Zelníkom (poslanec SNS, pozn. TASR) s odborármi rokoval,“ uviedol predseda SNS.
Lekárske odborové združenie (LOZ) napokon ukončilo štrajkovú pohotovosť 16. decembra. Lekári tak oficiálne zavŕšili svoju protestnú akciu po tom, čo prezident SR Ivan Gašparovič podpísal zákon, ktorý vyhovel väčšine požiadaviek zo strany LOZ.
„Podpisom zdravotníckych zákonov prezidentom SR sa zavŕšila jedna fáza snáh LOZ o zlepšenie postavenia slovenského pacienta a situácie v slovenskom zdravotníctve,“ vyhlásil 16. decembra líder lekárskych odborárov Marian Kollár.
„Veríme, že použitie krajných prostriedkov, ku ktorým nás prinútila ignorácia zo strany predstaviteľov vlády, sa už nezopakuje a slovenskí občania už nebudú vystavení ohrozeniu toho najcennejšieho, čo majú, teda zdravia a životov,“ doplnil.

Pridaj komentár