I. UHLIARIK: List veľvyslancov je prejavom lobingu farmaceutického priemyslu

Bratislava 15. júna (TASR) – List siedmich veľvyslancov, ktorí kritizovali zákon o určovaní cien liekov, je prejavom zavádzajúcich lobistických aktivít farmaceutického priemyslu. V odpovedi adresovanej týmto diplomatom to uviedol minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH).
„Za paradoxné považujem, že vyjadrenie tohto typu prichádza v čase prípravy novej legislatívy výrazne zvyšujúcej mieru transparentnosti v zdravotníctve,“ uviedol ďalej Uhliarik. V zákone o liekoch sa podľa neho zavádzajú opatrenia smerujúce k zníženiu negatívneho ovplyvňovania zdravotníckych pracovníkov farmaceutickým priemyslom. Nová legislatíva ustanovuje aj podrobnosti o tzv. konflikte záujmov pri rozhodovaní v súvislosti s určovaním cien liekov.
Minister odmietol tvrdenia o nedostatočnom dialógu medzi rezortom a farmaceutickým priemyslom. Okrem štandardného priestoru na vyjadrenie – medzirezortného pripomienkového konania zástupcovia ministerstva sa počas prípravy zákonov s jednotlivými subjektmi stretávali a rokovali o obsahu zákonov.
„Samotná kvantita predložených pripomienok nemá žiadnu výpovednú hodnotu o ich kvalite a vecnej opodstatnenosti. Relevantné pripomienky predložené farmaceutickým priemyslom boli zohľadnené a zapracované do návrhov legislatívy,“ uviedol v závere listu Uhliarik.
List veľvyslancov prekvapil aj premiérku Ivetu Radičovú (SDKÚ-DS). „Neobsahuje žiadne argumenty, vlastne lobuje, musím to tak nazvať, za farmaceutické spoločnosti v týchto krajinách,“ povedala v utorok (14.6.) Radičová. Veľvyslancom odpísala, že ich postup považuje za neštandardný až neprimeraný a je čistým lobingom.
TASR informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Pridaj komentár