HUMENNÉ: Opravu detskej polikliniky naštartuje mesto zatiaľ z vlastného rozpočtu

Humenné 4. augusta (TASR) – Objekt humenskej Detskej polikliniky na Štefánikovej ulici prejde v nasledujúcich mesiacoch rekonštrukciou za vyše 210.000 eur. Keďže ide o mestský majetok, všetky náklady projektu bude financovať samospráva z vlastných prostriedkov, konkrétne z rezervného fondu mesta. Radnica pôvodne rátala, že získa pre rozsiahlejšiu obnovu polikliniky v tomto roku aj eurodotáciu cez výzvu 2011/2.1/01 z operačného programu Zdravotníctvo. Tá však pre zdravotnícke zariadenie na území Prešovského kraja nakoniec určená nebola. 
Toto rozhodnutie vníma primátorka Humenného Jana Vaľová (Smer-SD) ako diskriminačné. „To, že sa nemôžme uchádzať o prostriedky z fondov EÚ, ma šokovalo. Mrzí ma to o to viac, že Prešovský kraj je jeden z najchudobnejších, pričom sa stále hovorí o potrebe potierania regionálnych rozdielov,“ poznamenala. 
Ako dodala, samospráva zatiaľ pristúpi k rekonštrukcii polikliniky iba z vlastných prostriedkov a pre financovanie jej ďalšej modernizácie sa núka napríklad možnosť úveru. K alternatíve čerpania úverových zdrojov pre obnovu zdravotníckeho zariadenia, ako aj ďalších poškodených nehnuteľností mesta, by sa mali vyjadriť počas augustového zasadnutia mestského zastupiteľstva humenskí poslanci. 
Vaľová priblížila, že na budove detskej polikliniky opravia z prostriedkov mesta v sume 210.730 eur strechu a fasádu, objekt zároveň zateplia a vymenia na ňom staré okná za nové. Z prostriedkov EÚ chceli pôvodne financovať ďalšiu stavebnú činnosť. „Budova nemá parkoviská, je potrebné opraviť schody, ktoré sú v dezolátnom stave či vymeniť elektroinštaláciu,“ doplnila primátorka.
To, že sa mesto Humenné nemohlo uchádzať na základe zverejnenej výzvy o eurodotáciu na rekonštrukciu budovy detskej polikliniky, súvisí podľa hovorkyne Ministerstva zdravotníctva SR Kataríny Zollerovej s prečerpaním regionálnych finančných alokácií na území Prešovského samosprávneho kraja. 
„V rámci Prešovského samosprávneho kraja je indikatívna alokácia zo zdrojov EÚ, bez spolufinancovania zo štátneho rozpočtu SR, v sume 8.231.606 eur. V súčasnosti, aj pred vyhlásením výzvy, je výška zazmluvnených prostriedkov v rámci zdrojov EÚ v sume 11.723.646,16 eura, čím je regionálna alokácia prekročená o 42,42 %. U ostatných samosprávnych krajov zatiaľ alokácie prečerpané nie sú, naopak niektoré samosprávne kraje majú regionálne alokácie vyčerpané veľmi nízko,“ uzavrela Zollerová.

Pridaj komentár