Domáce stravovanie: Za menej peňazí a zdravšie

Niektorí ľudia si myslia, že stravovať sa zdravšie je drahé. To nemusí byť nevyhnutne pravda. Prinášame vám 5 jednoduchých rád, ako „vyjsť“ aj pri nižšom rozpočte.

 

1. Venujte čas plánovaniu, napíšte si zoznam potravín, ktoré potrebujete na prípravu jedla. To vám pomôže vyhnúť sa unáhleným nákupom a príležitostnému nakupovaniu. Keď si plánujete, ktoré jedlá budete variť, uvažujte tak, aby ste tie isté suroviny využili pri rôznych receptoch. Sledujte špeciálne ponuky, nakúpte si potraviny za zvýhodnenú cenu.

2. Čerstvé ovocie a zelenina sú prevažne lacnejšie na miestnom trhu, ako v supermarkete. Keď si ich kúpite na váhu, môžete si dovoliť kúpiť viaceré druhy ovocia a zeleniny, a zároveň zmenšíte odpad z obalových materiálov. Sezónne čerstvé ovocie a zelenina sú väčšinou lacnejšie, a aj chutnejšie. Pokúste sa pridať viac zeleniny do mäsových pokrmov – väčšinou je lacnejšia ako mäso.

3. Uvarte a zabaľte si vlastný zdravý obed. Ušetríte peniaze, zároveň budete mať kontrolu nad tým, čo jete. Ak sa ponáhľate, je veľakrát ľahšie najesť sa mimo domu; ale pamätajte, že výber je obmedzený, a jedlo je drahšie, lebo platíte za pohodlie. Pokiaľ chcete naozaj ušetriť peniaze, a stravovať sa pritom zdravšie, stravujte sa mimo domova len výnimočne.

4. Pripravujte si niektoré mrazené jedlá sami. Uvarte si dvojitú dávku jedla, a polovicu z neho uskladnite v mrazničke. Označte obsah a dátum vloženia, kvôli prehľadu a kontrole. Dosiahnete tým, že kedykoľvek (keď práve nestíhate variť, vrátite sa unavení, alebo sa necítite dobre) máte k dispozícii jedlo – stačí ho len zohriať.

5. Strážte si veľkosti porcií, a varte toľko jedla, koľko potrebujete. Neodhadujte veľkosť porcií potravín od oka – radšej ich pred varením odvážte. Nielenže vám to pomôže ušetriť nejaké peniaze, ale zabránite tomu, aby ste sa prejedali. Preto majte poruke recepty s presným rozpisom gramáže surovín a postupom prípravy jedla.

Zdroj: British Nutrition Foundation, preložila Ing. Anna Giertlová, upravené a redakčne krátené

Pridaj komentár