Desatoro šetrenia peňazí

Duševné zdravie každého človeka je veľmi krehká vec. Najmä dnes, keď sa stále viac ľudí potýka s existenčnými tlakmi, takými náročnými na psychiku.

Peniaze potrebujeme všetci. Veď bez financií je aj celkom zdravý človek s „dobrými nervami“ kandidátom na pacienta. Hlavne, ak takýto stav „švorc“ trvá príliš dlho.

SLOVENSKÝ PACIENT vám ponúka zopár praktických rád, ako vyjsť aj z mála. Prinášame desatoro šetrenia peňazí.

 

1. Spíšte a premyslite si mesačné príjmy a výdaje. Pokiaľ je to len trochu možné, odkladajte si časť zo zárobku. Nevadí, ak je to raz 100, inokedy len 20 eur. Ide o princíp.

2. Potraviny nakupujte tak, aby ste ich všetky skonzumovali, a nie vyhadzovali. Pokúste sa obmedziť fajčenie, alkohol, sladkosti. Sú to hlavné „požierače“ vašich rezervných peňazí.

3. V „kamennom“ obchode nakupujte iba veci, ktoré máte na zozname.

4. Peniaze vyberajte len z bankomatu svojej banky, napr. na 2 týždne dopredu. Kartu inak nepoužívajte. Ľudia, ktorí často platia kartou, utratia oveľa viac peňazí.

5. Prestaňte kupovať balenú vodu. Tá lacnejšia aj tak nie je zdravšia, ako tá z vodovodu. Navyše, za tú z vodovodu ste už zaplatili. No vy kupujete ďalšiu…

6. Ušetrite na poplatkoch za telefonovanie. Komunikujte cez skype, sociálnu sieť, mail.

7. Vytiahnite zo zásuvky spotrebiče, ktoré nepoužívate, alebo tie, čo momentálne „stoja“. Aj nabíjačka na telefón, pokiaľ ju máte permanentne v zásuvke (a žiaden telefón nenabíja), vám ročne vezme asi 5-7 eur. Zrátajte si: koľko takýchto miest máte po celom byte? Zhasínajte svetlo, nenechávajte tiecť zbytočne vodu. Poraďte sa s odborníkom, či kúrite ekonomicky.

8. Na trhoviskách, ale aj v obchodoch, kde je to možné, požadujte zľavu. Zjednávajte aj s opravármi pračiek, televízorov, či v autoservise.

9. Nakupujte on-line, v osvedčených internetových obchodoch. Predajte tam to, čo už nepotrebujete.

10. Nepožičiavajte bezhlavo peniaze blízkym ani známym. V rámci rodiny sa totiž považuje za normálne, že pôžička sa vráti o niekoľko rokov, alebo aj vôbec. Radšej si medzi sebou „posúvajte“ ošatenie, spotrebiče a iné veci.

 

Burzy, internetový predaj

Inzerciu takmer všetkého a pre skoro každého uverejňuje www.bazos.sk. Maximálny počet inzerátov na jedného užívateľa je 50. Inzeráty sa na serveri zobrazujú 2 mesiace. Nie je tu žiadna registrácia, takže môžete stránky okamžite používať. Vloženie inzerátu s fotografiou do všetkých sekcií, okrem sekcie Práca a Služby, je zdarma.

Chcete knihy darovať? Radi si vezmú všetky, ktoré už nechcete. Stačí ich kontaktovať, a oni si pre knihy prídu. Ak máte knihy na predaj, zoznam (aj s návrhom cien) zašlite na ich mail. Knihy, ktoré vás u nich zaujmú, si vložíte do on-line košíka kliknutím na malé plus +, ktoré je pri každej knihe. Viac na http://www.ciernenabielom.sk

Vysokoškolákom sa pomaly, ale isto začína ďalší semester. Učebnice za lepšiu cenu zoženú v bazáre kníh, kde môžu bezplatne umiestniť pre nich už neaktuálne skriptá. Takto sa im – aspoň sčasti – vrátia peniaze, ktoré minuli na ich zakúpenie. Nový inzerát možno vložiť po úspešnom zaregistrovaní. Každý vložený inzerát sa dá upraviť. Nech sa páči, tu je link: www.USP.sk

Ilustračné foto

Pridaj komentár